El Zorro net to:
1. 514 artykułów o Zorro i jego uniwersum oraz 172 artykułów w przygotowaniu, zgrupowanych w 45 kategoriach, łącznie 1,398,877 słów w 3 językach.
2. ankiety i wydarzenia
- 69 Wydarzenia
- 22 All Polls
3. grupa fanów i autorów:
- 3 Administrators
- 8 Authors
Strona ostatnio aktualizowana 10 lipca 2024 @ 06:22.
Rejestracja i logowanie
Jeśli chcesz dołączyć się do naszego zespołu napisz do bernardo@elzorro.net maila z krótką informacją – adres mail i login, jaki chcesz mieć, plus jakie masz pomysły na artykuły/fanfiki ect. Jeśli podasz również swój profil na FB, dołączymy Cię też do czatu na Messengerze.
W ciągu dnia (góra dwóch) dostaniesz na maila hasło. Gotowe!
Logowanie: do adresu https://elzorro.net/ wystarczy dopisać wp-login.php
Role na stronie i uprawnienia
Na stronie możesz dostać jedną z trzech ról:
- administrator – sprawy techniczne (ratunku, nie działa!) – Kasia i Iga
- redaktor – możesz pisać swoje artykuły, ale też edytować artykuły innych (w praktyce tylko tłumacze)
- autor – możesz pisać swoje artykuły – wszyscy inni
Jeśli chcesz przetłumaczyć lub dać do tłumaczenia swój artykuł, zgłoś się do tłumaczy:
- angielski – Iga, Cris
- polski – Kasia, Iga
- hiszpański – Mariana
Dodawanie nowego artykułu
Artykuł możesz dodać na dwa sposoby: wysłać go w pliku do administratora albo dodać samodzielnie. Nie trzeba chyba wspominać, że lepszy jest drugi sposób, prawda? 🙂
W menu naciskasz Wpisy -> Dodaj nowy i pokazuje się nowy pusty wpis. Możesz go edytować w trybie wizualnym (czyli mniej więcej tak, jak go będzie widać na stronie) lub w trybie tekstowym (3), jeśli znasz HTMLa. Piszesz tak jak w zwykłym edytorze, tu nie ma wielkiej filozofii 🙂
Treść, nagłówki i formatowanie
Ty jesteś autorem, więc Ty decydujesz o Twoim tekście. Ale gorąco prosimy, używaj nagłówków, akapitów i formatowania w tekście. Wystarczy, że umieścisz kursor w danej linijce i zmienisz na górze z Akapit na Nagłówek. Nagłówek 2 jest do głównych treści, nagłówki 3, 4 itp. to takie “podrozdziały”. Nie musisz ich już pogrubiać.
Dlaczego?
Tekst jest czytelniejszy. Na ekranie komputera czy telefonu inaczej się czyta niż papierową książkę. Wystarczy co jakiś czas wstawić nagłówek i rozdzielić jednolity tekst na akapity (enterem). Wyjątkiem mogą być fanfiction, ale wtedy jako nagłówek możesz potraktować “przerywniki” oddzielające sceny.
Drugi powód jest bardzo prosty – z nagłówków tworzy się automatycznie na górze wpisu spis treści, który odzwierciedla strukturę nagłówków. Generuje się po wstępie, a przed pierwszym nagłówkiem. Istnieje możliwość wyłączenia we wpisach fabularnych.
Kategorie
Wpisy są pogrupowane w kategorie, możesz dopisać się do jednej lub kilku z nich. Jako główną ustaw tą, która najlepiej pasuje do wpisu.
- fandom -> czyli wszystko, co dotyczy fandomu
- (poszczególne filmy i seriale) -> opisy odcinków, recenzje, porównania, nagrody, ciekawostki. Czasem wpis dotyczy konkretnego filmu lub serialu, albo kilku z nich.
- twórcy -> aktorzy, reżyserzy, kaskaderzy, pisarze ect.
- błędy i motywy -> easter eggi, błędy, powtarzające się motywy
- fanfiction -> historie fanowskie
- kategorie tematyczne:
- historia i militaria -> historia XIX wieku, geografia Kalifornii, wojsko, militaria, broń, struktury cywilne i wojskowe
- jeździectwo -> konie, style jazdy, osprzęt, jazda konna
- szermierka -> broń biała, techniki
- kultura i obyczajowość -> zwyczaje w czasach Zorro, kuchnia, język, ubrania, uroczystości rodzinne, stosunki społeczne, Kościół i franciszkanie
- nauka i technika -> wynalazki, medycyna, urządzenia z XIX wieku
- Indianie -> plemiona zamieszkujące okolice Los Angeles w XIX wieku
- rozrywka -> wszystko, co związane z Zorro w celu zabawy, dowcipy, puzzle, sudoku, ankiety, zagadki
- puzzle
Jeśli masz pomysł na kategorię lub uważasz, że których film/serial pominęliśmy, a akurat piszesz o nim artykuł, skontaktuj się z administratorem. Prosimy nie dodawaj sam kategorii, żebyśmy zachowali porządek na stronie.
Yoast SEO
Yoast to wtyczka, która podpowiada, czy tekst jest czytelny i jak będzie wyświetlał się w wynikach wyszukiwania. Warto na koniec tutaj zajrzeć, chociaż możesz potraktować ją jak prawo pirackie – to są jedynie sugestie. Równie dobrze możesz zostawić tę sekcję pustą, ktoś z administratorów postara się uzupełnić ją w wolnej chwili.
Zdjęcie wyróżniające
Na koniec zostaje jeszcze obrazek wyróżniający, który pojawi się na górze wpisu i na liście wszystkich wpisów. Wstaw obrazek wyróżniający -> otworzy Ci się biblioteka mediów i możesz wgrać swój obrazek. Jeśli nie masz pomysłu/obrazka, zostaw notatkę, Kasia coś przygotuje 🙂 (patrz->Postęp treści i prośby o pomoc)
Multimedia
Jeśli chcesz dodać zdjęcia/grafiki/zembendować filmiki, upewnij się, kto jest ich autorem i że pochodzą z oficjalnych źródeł. Oczywiście wszystkie screeny z filmów i serialu wiadomo, skąd pochodzą i używamy ich w ramach fair use, o czym za chwilę.
Jednak jeśli chcesz wykorzystać jakieś nieswoje zdjęcie/grafikę np. z wikipedii, sprawdź rodzaj licencji i uwzględnij ją w nazwie pliku, tytule i etykiecie. Na przykład takie zdjęcie powinno być podpisane jako:
Układ kostny konia domowego, autor Szlassa, źródło Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Więcej o licencjach Creative Commons przeczytasz na https://creativecommons.org/licenses/. Za niepodpisanie multimediów/użycie materiałów bez zgody właściciela, odpowiada autor artykułu.
Fair Use
Zaraz, chwila!? Przecież filmy i seriale też są chronione prawem autorskim! Tak, masz rację, są. O ile postać Zorro jest w domenie publicznej, to podlega też pod ochronę znaku towarowego. Jednak nadal możemy wykorzystywać multimedia, o ile podpadają one pod tak zwane “fair use/dozwolony użytek”. Dlatego trzeba pamiętać, że:
- cel i charakter użycia – cała strona ma charakter niekomercyjny i edukacyjny, nic tutaj nie sprzedajemy. Można komentować, krytykować, zmieniać użycie (np. w parodiach).
- natura użytego medium – ogólne fakty i idee są w domenie publicznej np. koń to ssak.
- proporcja użytego medium do części autorskiej – jeśli użyjesz obrazka/fragmentu film jako ilustracji do omawianego zagadnienia, lub wykorzystasz jeden z oryginalnych dialogów w długim fanfiction, jest ok. Ale jeśli duży procent artykułu będzie nieautorski (nie Twój), to już nie jest w porządku. Idea jest taka, że wykorzystujesz część czyjegoś wysiłku jako bazę lub ilustrację, ale na jego bazie tworzysz coś nowego, własnego.
- efekt rynkowy – wpis nie może godzić w dobre imię oryginalnej treści, nie może być jego rynkowym zamiennikiem/duplikatem, nie może obniżać wartości rynkowej oryginału. Dlatego konstruktywna krytyka czy nawet parodie w dobrym smaku są akceptowalne, ale bezpodstawne mieszanie z błotem już nie. Poza tym tworząc tę stronę, chcesz powiększyć i wypromować fandom Zorro, a nie odwrotnie, prawda? 🙂
Więcej o fair use możesz przeczytać:
- wikipedia + amerykańskie prawo
- Fair use on YouTube – pokazane na przykładach
I na koniec krótkie porady praktyczne:
- Użyj tylko tyle oryginalnych treści, ile potrzeba (np. jedna scena, a nie cały film).
- Niech nikt nie wątpi w Twój cel. Chcesz sprzedawać, skontaktuj się z ZPI.
- Dodaj coś od siebie, nie kopiuj tylko.
- Przy wykorzystaniu tekstu, podawaj źródło i autorów.
Obrazki w treści
Przebrneliśmy przez część prawną, czas na część praktyczną. Jeśli chcesz wstawić obrazek we wpisie, umieść kursor, tam, gdzie będzie grafika. Naciśnij Dodaj medium, a otworzy Ci się biblioteka mediów.
Możesz dodać nowy plik lub wykorzystać istniejący w bibliotece (1). Jeśli wgrywasz swój plik, prosimy, nazwij go rozsądnie (2), innym będzie łatwiej go wyszukać. “DC978475346538” czy “1” nie są najlepszymi nazwami. 🙂
Z nazwy pliku wygeneruje się tytuł. Jeśli chcesz, żeby pod zdjęciem wyświetlił się podpis (np. gdy jest na licencji lub jest na nim coś ciekawego i warto go podpisać) uzupełnij Podpis (4).
Dalej zostaje już tylko Wyrównanie (zalecamy opcję Do środka) i Rozmiar (według uznania) (5). Jeśli już wszystko gotowe, możesz wstawić (6).
Galerie zdjęć
Galerię kilku zdjęć wstawia się bardzo podobnie. Przechodzisz na zakładkę Utwórz galerię (1) i zaznaczasz kolejne obrazki (2). Możesz dodać swoje, wtedy pojawią się na początku biblioteki, lub użyć wyszukiwarki. Jeśli się pomylisz, wystarczy odkliknąć zdjęcie. Wybrane obrazki pojawią się też na dole (3). Przechodzimy do dalszej części (4).
Jeśli zaznaczyłeś za dużo obrazków, możesz jeszcze z któregoś zrezygnować (1). Metodą drag&drop możesz też zmienić kolejność, lub ustawić kolejność losową (2). Do wyboru masz też liczbę kolumn (chociaż rekomendujemy 2, max 3 kolumny, żeby było czytelnie), oraz rozmiar (2). Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz po zapisaniu zajrzeć, jak to ostatecznie wygląda na stronie. I zostaje już tylko Wstaw galerię (3).
Wideo i YT
Metoda dla laików – wstaw link do filmiku.
Metoda dla nie-laików – wstaw gotowy kod:
Postęp treści i prośby o pomoc
Czasem przydaje się miejsce na notatki. 🙂 Przy każdym wpisie jest takie miejsce:
Tutaj możesz sobie zaznaczyć, czy uważasz, że Twój wpis jest już gotowy, czy potrzebuje jeszcze dopracowania. W notatkach możesz wypisać, czego jeszcze brakuje np. obrazków czy jakiegoś akapitu, po to, aby wrócić do wpisu za dzień czy tydzień.
Co więcej, jest to też miejsce na zostawianie sobie nawzajem wiadomości.
- Potrzebujesz grafiki? Napisz: Kasia obrazek wyróżniający.
- Potrzebujesz pomocy przy tłumaczeniu? Napisz: Iga/Marlena/Cris translate to English/Spanish.
- Masz jakiś inny problem, niewymagający natychmiastowej reakcji? Napisz: imię osoby + Twój problem.
Generalnie staramy się, aby wszystkie wpisy prędzej czy później zostały przetłumaczone na wszystkie trzy języki.
Notatki widać na liście wpisów. Administratorzy i tłumacze widzą wpisy wszystkich użytkowników, także ich notatki.
Jak ustalamy tematy?
Tematów jest bardzo dużo. Może okazać się, że dwie osoby wpadną jednak na ten sam temat niezależnie. Głupio, żeby pisały dwa oddzielne artykuły, nie? Dlatego istnieje na Messengrzerze czat grupowy, aby tego uniknąć 🙂 Jeśli nie masz gotowego tematu, a chcesz pomóc w rozwoju strony i fandomu Zorro, nie ma problemu, coś zaproponujemy, a Ty wybierzesz w czym czujesz się najlepiej.
Napisz do Kasia, a zostaniesz dodany do czatu. 🙂
FAQ
Zmiana języka użytkownika, uzupełnienie swojego profilu
W zakładce Użytkownicy -> Profil, możesz zmienić swoje ustawienia i podzielić się nieco wiedzą o sobie. Jeśli wolisz nawigować w innym języku niż Domyślny (czyli Polski), zmień na taki jaki Ci pasuje (1). Możesz też zmienić pseudonim, dane lub sposób wyświetlania (2).
Biografia (3) to miejsce, gdzie możesz powiedzić coś o sobie – co lubisz, czemu lubisz Zorro, czy masz psa, pochwalić się osiągnięciami. Biografia wyświetla się na stronie z Twoimi wpisami np. https://elzorro.net/author/kasiaeliza/. Jeśli masz profile społecznościowe/stronę też jest na to miejsce (4).
Oczywiście możesz, nie musisz. 🙂