Pierwsza na świecie lampa naftowa – historia, konstrukcja i Ignacy Łukasiewicz

Żyła krótko – tak naprawdę ledwie sześćdziesiąt lat. Jednak w tym czasie lampa naftowa gościła niemal w każdym domu. Po latach powróciła, ale już głównie na półki kolekcjonerów.

Ignacy Łukasiewicz i wynalezienie lampy naftowej

W 1846 roku Abraham Pineo Gesner, kanadyjski lekarz i geolog wynalazł substytut oleju wielorybiego do oświetlenia — naftę. Wytwarzana z ropy naftowej nafta stała się popularnym paliwem oświetleniowym.

We lwowskim szpitalu, w lipcu roku 1853, odbyła się operacja przeprowadzona przez jednego z tamtejszych lekarzy. Zakończyła się ona sukcesem. A niezwykłe w niej było to, że działa się ona w nocy. Sala operacyjna rozświetlona była przez lampy naftowe.

Zapewne ciekawi was, kto wynalazł lampę naftową? Był to Ignacy Łukasiewicz. Kim był Ignacy Łukasiewicz? Polskim farmaceutą, pracownikiem apteki „Pod gwiazdą”. W roku 1852, wraz z Janem Zehem sprawdzali, czy destylowana ropa naftowa ma jakieś zastosowanie lecznicze. Badanie przeprowadzali oni metodą frakcyjną. Sam płyn palił się jasnym, lecz nie dymiącym płomieniem. Łukasiewicz wpadł wówczas na pomysł, aby użyć płynu do oświetlania pomieszczeń. W ten sposób została wynaleziona lampa naftowa.

Była bardziej wydajna od zwykłych świec, tańsza w eksploatacji od oświetlenia gazowego i olejów. Do powszechnego użytku weszła w latach sześćdziesiątych XIX wieku i była niezastąpiona do czasów drugiej wojny światowej.

Lampa naftowa Łukasiewicza — opis

Pierwsza lampa naftowa stworzona przez Łukasiewicza była bardzo masywna. W jej skład wchodził cylindryczny, blaszany zbiornik na naftę. Zabezpieczał on lampę przed możliwym wybuchem paliwa, co zdarzało się w lampach olejowych. Nakładano na niego metalową rurę z dziurami, które zapewniały przepływ powietrza. Zanurzony Knot wyprowadzany był otworem ponad zbiornik wprost do metalowej rury, gdzie się palił. Najistotniejszy, z technicznego punktu widzenia, był palnik, a dokładniej – kształt knota. Do jak najwydajniejszego działania urządzenia należało dobrać właściwy palnik i knot.

Lampa naftowa. Model podobny do prototypu Łukasiewicza. Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach. Piotrus, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
Lampa naftowa. Model podobny do prototypu Łukasiewicza. Muzeum Regionalne PTTK w Gorlicach. Piotrus, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Gdzie stosowano lampy naftowe?

Swoje zastosowanie lampy naftowe znajdywały niemal wszędzie. Aplikowano je najpierw do latarń furmanek, później też i do samochodów. Korzystano z nich, by oświetlić kopalnie i fabryki. Bardzo popularne stało się wieszanie w domach lamp naftowych.

Lampy naftowe z powodzeniem wykorzystywano w:

 • domach
 • urzędach
 • szkołach
 • w oświetleniu ulicznym

Lampy naftowe w drugiej połowie XIX wieku stanowiły najpopularniejszy, bo bardzo tani sposób oświetlania mieszkań. Oświetlenie lampami naftowymi było bardzo popularne również na początku wieku XX. Dostęp do jasnego światła po zmroku, gdy nie świeciło już słońce, znacznie zwiększyło możliwości pracy, nauki jak też i wydajność szpitali oraz innych placówek. Jako główne źródło światła funkcjonowała niemalże do II wojny światowej.

Do przyspieszenia rozwoju oświetlenia lampami naftowymi przyczyniło się obniżenie cen nafty. Spowodowane ono było zwiększeniem wydobycia ropy naftowej.  Zasadnicze znaczenie miała też masowa produkcja elementów składowych lampy, oraz ich stopniowa unifikacja.

Jak działa lampa naftowa?

Lampa naftowa jest to rodzaj urządzenia służący do oświetlania, wykorzystujący za paliwo naftę. Składa się ze zbiornika z zanurzonym knotem, wystającym ponad zbiornik. Na zbiorniku z naftą umieszczony jest palnik z regulowanym pokrętłem knotem, od którego zależy jasność światła. Całość chroniona jest przez szklany kominek, który swoim kształtem ułatwiał cyrkulację powietrza i proces spalania.

Budowa lampy naftowej

 • Lampa naftowa składa się w pierwszej kolejności z knota. Tworzy go sznurek bawełniany lub spleciona taśma o dobrych właściwościach higroskopijnych, które umożliwiają przetransportowanie paliwa do płomienia, a także jego spalanie. Knot może być płaski, okrągły bądź rurowy;
 • szkło ciągowe, znanego także jako kominek lub cylinder. Jego zadaniem jest osłanianie płomienia i odprowadzanie spaliny;
 • zbiornik szklany bądź metalowy. Umieszcza się go u góry bądź z boku. Widoczne zbiorniki mogą cechować się artystycznym wzornictwem;
 • trzon lampy w rozmaitych kształtach. Najczęściej spotyka się trzon stworzony z mosiężnej blachy, jednak zdarzają się też artystyczne odlewy z mosiądzu, cynkalu, żeliwa i innych. Trzon ma za zadanie zabezpieczenie podtrzymania zbiornika paliwa, gdzie osadzony jest palnik. 
Pierwsza na świecie lampa naftowa - historia, konstrukcja i Ignacy Łukasiewicz
Pierwsza na świecie lampa naftowa – historia, konstrukcja i Ignacy Łukasiewicz

Rodzaje lamp naftowych

 • lampy z płaskim knotem – która w wyniku działania kapilarnego spala naftę wciąganą przez knot;
 • lampy z centralnym ciągiem (z okrągłym, rurowym knotem), z palnikiem wyposażonym w szklany komin do zapewnienia silnego przebiegu. W palniku stosuje się bawełniany knot zwinięty w tubę;
 • lampy płaszczowe, będące odmianą lamp centralnego ciągu. Płaszczem jest umieszczana nad palnikiem gruszkowata siatka z tkaniny. W zawarte są w nim sole metali ziem rzadkich. W trakcie pierwszego użycia tkanina się wypala. Sole metali przemieniają się w tlenki, zachowując delikatną strukturę żarzącą się dzięki ciepłu płomienia palnika. Lampy płaszczowe są dużo jaśniejsze niż płasko-, czy okrągłoknotowe. Ich światło jest bielsze i generuje dużo więcej ciepła. Mogą być zaopatrzone w klosz, a kilka takich lamp może ogrzać nieduży budynek w chłodne dni;
 • latarnie naftowe są to z kolei lampy o płaskim knocie, przeznaczone do przenośnego i zewnętrznego użytku. Wyróżniamy trzy typy takich latarni: gorący płomień, martwy płomień i zimny podmuch.

Główni producenci lamp naftowych

Głównymi wytwórcami lamp naftowych w swoim czasie były firmy pochodzące z Niemiec i Austrii. Lampy proponowane przez Niemca, Rudolfa Ditmara stanowiły oświetlenia fotograficzne, salonowe i kuchenne. W swoim szczytowym momencie Ditmar produkował niemal czterysta tysięcy sztuk rocznie. Pochodzący z Wiednia bracia Brunner byli jego największą konkurencją. W roku 1907 obie firmy połączyły się, sygnując swoje wyroby nazwą „Ditmar-Brunner”. Stosunkowo szybko powstały również warszawskie firmy, Jana Serkowskiego, Aron Eilsteina, oraz zakłady W. Podgórskiego.

Estetyka lamp naftowych

Lampy naftowe w drugiej połowie XIX wieku odznaczały się swoistą dekoracyjnością. Wyróżniały się bogactwem zdobniczych form opieranych na ówcześnie panujących trendach artystycznych. Korpusy lamp miały formy:

 • waz;
 • amfor;
 • kolumienek.

Przybierały kształty plastycznych postaci zwierząt, jak również odwzorowanie mitów antycznych. Zdobione je również pejzażami, motywami roślinnymi i scenami rodzajowymi. Klosze lamp naftowych najczęściej przybierały kształt kopulasty, kulisty lub tulipana. Ostatnie z nich barwiono, malowano i umieszczano na nich kolorowe abażury.

Eklektyzm, funkcjonalizm i secesja – lampy naftowe odzwierciedlały trendy ówczesnych epok rządzących we wzornictwie. Korpusy lamp naftowych początkowo wykonane były z metalu. Z czasem sięgano po bardziej szlachetne materiały, jak:

 • szkło;
 • porcelanę;
 • fajans;
 • majolikę.

Lampy przyjmowały kształty urn i waz, rozpowszechniły się także kariatydy i trójnogi. Dużą popularnością cieszył się motyw postaci z koszem na głowie, czyli kanefory. Na przełomie XIX i XX wieku swoją świetność święciły lampy w kształcie  kolumny z kloszem przyjmującym kształt tulipana.

Zmierzch i renesans lampy naftowej

Do niedawna lampy naftowe służyły jeszcze jako rezerwowe oświetlenie na statkach oraz jako sygnalizacja świetlna w kolejowych zajezdniach. Dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku kolej polska i niemiecka zrezygnowały z oświetlenia lampami naftowymi.

Święcąc swoje triumfy przez prawie sześćdziesiąt lat, ostatecznie zostały na trwałe wyparte w połowie XX wieku przez żarówki elektryczne. Po latach powróciły, m.in. jako eksponat kolekcjonerski. Jednak jako źródło światła i do dziś można je spotkać w miejscach, gdzie brak jest dostępu do elektryczności.

Lampy naftowe w dzisiejszych czasach znów stają się modne. I chociaż raczej już nigdy nie będą tak popularne jak w latach swojej świetności, to i teraz przyozdabiają domostwa zamożnych rodzin. Najczęściej są to modele lamp, które pozostały niezmienione od lat trzydziestych XX wieku, kiedy to oświetlały one dworki i pałace oddalone od miasta.

Sprawdzają się nie tylko jako ciekawy gadżet, ale również jako  ozdoba  w miejscach, gdzie niezbędne jest źródło światła, a nie można korzystać z energii elektrycznej. Nadaje się ona znakomicie do rozświetlania ogrodów i tarasów. Delikatnie oświetla teren i wprowadza urokliwy klimat.

Jak korzystać z lamp naftowych?

 1.   Korzystaj jedynie z nafty dobrej jakości;
 2.   Umieszczaj lampę wyłącznie na stabilnej i niepalnej powierzchni;
 3.   Zanim schowasz lampę, odczekaj, aż ona ostygnie;
 4.   Zanim zaczniesz czyścić lampę, odczekaj, aż ona ostygnie;
 5.   Trzymaj ją z dala od zwierząt i dzieci – lampa naftowa to nie zabawka;
 6.   Pamiętaj, aby nie przepełniać zbiornika na paliwo.
 7.   Długość knota dostosuj tak, by zapewnić jasne światło

Lampa naftowa to nie wynalazek! Ciekawostki o lampach naftowych

Lampy naftowe nie posiadają cech wynalazku. Wynalazek jest to nowe rozwiązanie zagadnienia technicznego, mogące zostać zaaplikowane w gospodarce, na które może zostać udzielony patent. Lampy naftowe powstały z lamp olejowych poprzez uproszczenie jej budowy oraz zastosowanie  palnika ze zmienioną budową, inną nieco niż w lampach olejowych. Nie można więc ich uznać za wynalazek.

W lampy naftowe i urządzenia na niej oparte przysposabiają się miłośnicy szkół przetrwania i survivalu. Traktują je jako alternatywne rozwiązania w sytuacjach pozbawienia prądu poprzez bliżej nieokreślone okoliczności.

Author

 • Mama dwójki Zorrątek. Trenuję jujitsu japońskie i kiedyś miałam krótką przygodę z kendo. Lubię RPGi, planszówki, geografię, historię, piłkę nożną i książki. Nie wróć, książki to kocham. 🙂 ----------------------------------- Mother of two cubs. I train Japanese jujitsu and once had a short adventure with kendo. I like RPGs, board games, geography, history, soccer and books. Wait, come back, I love books. 🙂

No tags for this post.

Related posts

kasiaeliza

Mama dwójki Zorrątek. Trenuję jujitsu japońskie i kiedyś miałam krótką przygodę z kendo. Lubię RPGi, planszówki, geografię, historię, piłkę nożną i książki. Nie wróć, książki to kocham. :) ----------------------------------- Mother of two Zorro cubs. I train Japanese jujitsu and once had a short adventure with kendo. I like RPGs, board games, geography, history, soccer and books. Wait, come back, I love books. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

https://www.scoutgambia.org/jumlah-total-kartu-fokus-pada-tangan-anda-dalam-blackjack/

https://klinikac.com/jumlah-total-kartu-fokus-pada-tangan-anda-dalam-blackjack/

https://digitalmentors.pro/2021/09/25/jangan-percaya-pada-naluri-insting-anda-saat-di-meja-poker/

https://www.rajatours.org/jangan-percaya-pada-naluri-insting-anda-saat-di-meja-poker/

https://blockscroll.com/integrated-resort-experience-yang-menampilkan-produk-subjek-casino/

https://countrycakes.com.au/integrated-resort-experience-yang-menampilkan-produk-subjek-casino/

https://somafootballnews.com/kasino-massachusetts-memperluas-penawaran-untuk-pertama-kalinya-sejak-dibuka-kembali/

https://5h72.com/kasino-massachusetts-memperluas-penawaran-untuk-pertama-kalinya-sejak-dibuka-kembali/

https://pothiknews.com/volatilitas-rendah-dan-tinggi-di-slot/

https://1009magic.com/uncategorized/volatilitas-rendah-dan-tinggi-di-slot/

https://hitmizik.com/strategi-slot-untuk-menang/

https://weshootforthestars.com/2021/09/26/strategi-slot-untuk-menang/

https://hyenanewsbreak.com/anda-dapat-melindungi-diri-sendiri-dengan-memahami-persyaratan-bonus-kasino-slot88/

https://newcity.in/2021/09/26/anda-dapat-melindungi-diri-sendiri-dengan-memahami-persyaratan-bonus-kasino-slot88/

https://www.drbonesonline.com/2021/09/26/tanpa-deposit-kasino-online/

https://jankriti.com/tanpa-deposit-kasino-online/

https://fabianozan.com/?p=24600

https://www.fermactelecomunicaciones.com/2021/09/26/wanita-semakin-memilih-poker-online/

https://boipuka.com/2021/09/26/memilih-judi-poker-online/

https://mindfullymending.com/memilih-judi-poker-online/

https://eqsport.biz/cara-menemukan-situs-kasino-baru-yang-dapat-anda-percaya/

https://ideia.cc/cara-menemukan-situs-kasino-baru-yang-dapat-anda-percaya/

https://adomemorial.com/2021/09/27/bertaruh-pada-olahraga-online-menghasilkan-uang-darinya/

https://peacebirdtravel.com/2021/09/27/bertaruh-pada-olahraga-online-menghasilkan-uang-darinya/

https://sumakart.com/satu-putaran-slot-judi/

https://www.top1imports.com/2021/09/27/satu-putaran-slot-judi/

https://hello-goodjob.com/strategi-pembayaran-slot/

https://enriquecrusellas.com/strategi-pembayaran-slot/

https://cegcreative.com/2021/09/27/cara-bermain-di-kasino-online-terpercaya/

https://www.confopay.com/cara-bermain-di-kasino-online-terpercaya/

https://www.nebharat.news/archives/13831

https://www.newssunisunayi.com/?p=42449

https://josebonato.com/withdraw-adalah-hal-yang-minimal-disenangi-oleh-beberapa-penjudi/

https://www.thesmilecraft.com/withdraw-adalah-hal-yang-minimal-disenangi-oleh-beberapa-penjudi/

https://kmtu82.org/keuntungan-signifikan-lainnya-dari-bermain-poker-online/

https://hmholidays.se/keuntungan-signifikan-lainnya-dari-bermain-poker-online/

https://nexgenerationac.com/uncategorized/ketika-anda-mencoba-menggertak-mereka-cenderung-percaya-bahwa-anda-memiliki-kartu-yang-kuat/

https://www.charitygolftournamentteesigns.com/ketika-anda-mencoba-menggertak-mereka-cenderung-percaya-bahwa-anda-memiliki-kartu-yang-kuat/

https://kate-mobilez.ru/lihat-game-kartu-untuk-pemula-dan-apa-mereka-bisa-memenangkan-dalam-poker.html

https://www.shreemaulistudio.com/lihat-game-kartu-untuk-pemula-dan-apa-mereka-bisa-memenangkan-dalam-poker/

https://limpiezadental.info/dasar-dasar-mesin-slot-gacor/

https://healthcarenewshubb.com/dasar-dasar-mesin-slot-gacor/

https://www.volcorium.com/casino-comps-dan-klub-satu/

https://www.creativesware.com/casino-comps-dan-klub-satu/

https://socceronlinedaily.com/taruhan-bola-online-terbaik/

https://mariasworlds.com/index.php/2021/09/26/taruhan-bola-online-terbaik/

https://capisea.com/tempat-terbaik-untuk-mendapatkan-pilihan-nfl-online/

https://worldweathercenter.org/tempat-terbaik-untuk-mendapatkan-pilihan-nfl-online/

https://ice-aec.com/index.php/2021/09/26/afiliasi-kasino-dan-mengapa-lebih-mudah-mendapatkan-jackpot-daripada-yang-anda-pikirkan/

https://americanzorro.com/afiliasi-kasino-dan-mengapa-lebih-mudah-mendapatkan-jackpot-daripada-yang-anda-pikirkan/

https://www.printtec.es/2021/09/27/kebijakan-slot-online/

http://seacoastlaundry.com/kebijakan-slot-online/

https://shooting-pk.ru/judi-slot-game-dunia/

http://www.classificados.guiaoffroad.com/2021/09/cara-menjadi-besar-sebagai-pengusaha-game-online/

http://www.slatecommunity.com/2021/09/27/cara-menjadi-besar-sebagai-pengusaha-game-online/

https://www.hurtownia.biz/2021/09/27/portal-taruhan-olahraga-portal-taruhan-olahraga-bukan-lagi-misteri/

https://blogbrands247.com/portal-taruhan-olahraga-portal-taruhan-olahraga-bukan-lagi-misteri/

https://survivoriam.org/ulasan-888-casino-mana-yang-terbaik/

https://carissimashop.com/ulasan-888-casino-mana-yang-terbaik/

https://peoplepress.myctgbangla.com/144442

https://findmallorca.com/mighall-membuat-panggilan-dengan-dua-pasangannya-dalam-poker/

https://1w74.com/mighall-membuat-panggilan-dengan-dua-pasangannya-dalam-poker/

https://thenourishedmuslimah.com/penjudi-dari-seluruh-dunia-sekarang-dapat-bermain-roulette-di-foxwoods/

https://vincyaviation.com/penjudi-dari-seluruh-dunia-sekarang-dapat-bermain-roulette-di-foxwoods/

https://greenearthcannaceuticals.com/kasino-legal-di-toronto-mansion-disusupi-sindikat-hacker-penjudi/

https://bodhibliss.org/kasino-legal-di-toronto-mansion-disusupi-sindikat-hacker-penjudi/

https://turn-key.consulting/2021/09/24/bandar-slot-bonus-online-terlengkap-serta-paling-gampang-dimenangi/

https://ncof.tv/uncategorized/bandar-slot-bonus-online-terlengkap-serta-paling-gampang-dimenangi/

https://web904.com/game-yang-ditawarkan-termasuk-double-draw-blackjack-di-intertops-poker/

https://www.publishing.wang/archives/18056

https://eliottdupuy.com/turnamen-baccarat-online-beberapa-fitur-utama/

https://www.theyashelf.com/turnamen-baccarat-online-beberapa-fitur-utama/

https://www.cryptonumist.com/slot-online-jackpot-besar/

https://logottica.com/slot-online-jackpot-besar/

https://thecryptobee.com/10-tips-menang-di-taruhan-olahraga/

https://kasujjaelizabeth.com/fitur-bingo-online-perjudian/

https://workwithnishant.com/fitur-bingo-online-perjudian/

https://www.youthplusmedicalgroup.com/panduan-kasino-realitas-virtual/

https://mtb-elettrica.com/panduan-kasino-realitas-virtual/

https://silkfromvietnam.com/taruhan-pasti-judi-bola/

https://www.giffa.ru/who/taruhan-pasti-judi-bola/

https://www.giffa.ru/who/taruhan-pasti-judi-bola/

https://www.vakantiehuiswinkel.nl/perjudian-online-cukup-sederhana/

https://www.miesenbach.com/perjudian-online-cukup-sederhana/

https://superstitionsar.org/mulai-situs-perjudian-slot-gacor-anda-sendiri/

https://www.dominionphone.com/mulai-situs-perjudian-slot-gacor-anda-sendiri/

https://www.puremeditation.org/2021/09/27/apakah-legal-untuk-bermain-di-kasino-slot-gacor-online/

https://p2p-tv.com/apakah-legal-untuk-bermain-di-kasino-slot-gacor-online/

https://arteshantalnails.com/2021/09/27/cara-menang-di-judi-internet/

https://parsiangroup.ca/2021/09/cara-menang-di-judi-internet/

https://wafi-lounge.co.uk/china-telah-meningkatkan-tekanan-pada-filipina-untuk-casino-pogo/

http://costofviagra.us.org/china-telah-meningkatkan-tekanan-pada-filipina-untuk-casino-pogo/

https://www.advisortic.com/salah-satu-acara-poker-terbesar-di-malta-harus-online/

https://www.jornalbalcaorj.com.br/salah-satu-acara-poker-terbesar-di-malta-harus-online/

https://www.15heures.com/photos/p/97639

https://www.miesenbach.com/sportsbook-bermitra-dengan-dish-untuk-menawarkan-taruhan-olahraga-melalui-tv/

https://prowaystore.com/meter-9-progresif-masih-naik-di-atlantis-atlantis/

https://www.vakantiehuiswinkel.nl/meter-9-progresif-masih-naik-di-atlantis-atlantis/

https://worldweathercenter.org/benjamin-rolle-mungkin-bukan-nama-rumah-tangga-bagi-penggemar-poker/

https://ice-aec.com/index.php/2021/09/25/benjamin-rolle-mungkin-bukan-nama-rumah-tangga-bagi-penggemar-poker/

http://partoonline.neshanvareh.ir/1420/aturan-poker-holdem-cara-bermain/

https://1cleaningkom.ru/aturan-poker-holdem-cara-bermain/

https://www.jcca.biz/kasino-video-poker-online-tempat-terbaik-untuk-bermain/

https://xn----btblblsee5bk6ig.xn--p1ai/2021/09/26/kasino-video-poker-online-tempat-terbaik-untuk-bermain/

https://wgnetworks.africa/2021/09/26/menangkan-jackpot-judi-kasino/

https://memoriasdoarraial.com.br/menangkan-jackpot-judi-kasino/

https://bestkamagra.site/game-slot-judi-tergacor/

https://makelisting.com/news/game-slot-judi-tergacor/

https://www.africacorporationgroup.com/2021/09/26/video-poker-memiliki-keberuntungan-dan-keterampilan/

https://adway.kz/?p=2648

https://onlinecannabisnewz.com/game-slot-bingo-online-gratis/

https://shopxonline.lk/2021/09/27/game-slot-bingo-online-gratis/

https://myogn.com/panduan-poker-cara-turnamen-freeroll/

https://1new88.com/panduan-poker-cara-turnamen-freeroll/

https://u9m.org/news/texas-holdem-poker-etiket-cara-menang-dengan-kelas-dan-menghancurkan-kompetisi-anda/

https://aquadion.com/texas-holdem-poker-etiket-cara-menang-dengan-kelas-dan-menghancurkan-kompetisi-anda/

https://westernmedia.org/2021/09/27/strategi-poker-online-cara-menghancurkan-lawan-yang-memanggil-terlalu-banyak-3-taruhan/

https://rimsy-mama.ru/2021/09/27/strategi-poker-online-cara-menghancurkan-lawan-yang-memanggil-terlalu-banyak-3-taruhan/

https://zhkos.gr/2021/09/27/jenis-turnamen-slot-kasino/

https://tadarlar.ru/jenis-turnamen-slot-kasino.html

https://capisea.com/casino-wizard-table-games-adalah-peserta-pertama-dari-rangkaian-multi-game/

https://jankriti.com/casino-wizard-table-games-adalah-peserta-pertama-dari-rangkaian-multi-game/

https://ideia.cc/penafsiran-mimpi-bukanlah-tren-modern-atau-tren-yang-lewat/

https://hello-goodjob.com/hancurkan-dengan-topi-kemenangan-partypoker-di-meja-terakhir/

https://peacebirdtravel.com/2021/09/25/hancurkan-dengan-topi-kemenangan-partypoker-di-meja-terakhir/

https://pozueloweed.com/hancurkan-dengan-topi-kemenangan-partypoker-di-meja-terakhir/

https://mtb-elettrica.com/lebih-baik-menjadi-baik-daripada-beruntung-di-meja-poker/

https://silkfromvietnam.com/lebih-baik-menjadi-baik-daripada-beruntung-di-meja-poker/

https://www.giffa.ru/who/meja-final-akan-dimainkan-pada-28-desember-di-rio-di-las-vegas-casino/

https://www.vakantiehuiswinkel.nl/meja-final-akan-dimainkan-pada-28-desember-di-rio-di-las-vegas-casino/

https://www.miesenbach.com/jim-lefteruk-memenangkan-seri-dunia-poker-online-tahun-ini/

https://superstitionsar.org/jim-lefteruk-memenangkan-seri-dunia-poker-online-tahun-ini/

https://www.dominionphone.com/tak-terbantahkan-lagi-ini-konsep-dan-strategi-game-dominoqq/

https://p2p-tv.com/tak-terbantahkan-lagi-ini-konsep-dan-strategi-game-dominoqq/

https://arteshantalnails.com/2021/09/25/caesars-entertainment-menjual-kasino-indiana-ke-suku-carolina/

https://parsiangroup.ca/2021/09/caesars-entertainment-menjual-kasino-indiana-ke-suku-carolina/

https://sumakart.com/slot-dadu-judi-online/

https://www.top1imports.com/2021/09/26/slot-dadu-judi-online/

https://eqsport.biz/1-000-euro-gratis-untuk-bonus-setoran-pertama-anda-di-casino-bellini/

https://ideia.cc/1-000-euro-gratis-untuk-bonus-setoran-pertama-anda-di-casino-bellini/

https://peacebirdtravel.com/2021/09/26/pertumbuhan-kasino/

https://hello-goodjob.com/pertumbuhan-kasino/

https://enriquecrusellas.com/taruhan-olahraga-101-apa-pilihan-anda/

https://cegcreative.com/2021/09/26/taruhan-olahraga-101-apa-pilihan-anda/

https://www.confopay.com/kiat-permainan-poker-blackjack-dan-kasino/

https://www.magellys.com/kiat-permainan-poker-blackjack-dan-kasino/

https://greathope.ru/manajemen-uang-perjudian-online/

https://tadarlar.ru/manajemen-uang-perjudian-online.html

https://ershov-fit.ru/2021/09/27/4-tips-poker-yang-tidak-akan-diberitahukan-oleh-para-profesional-kepada-anda/

https://pandemicmemes.com/uncategorized/2021/09/27/4-tips-poker-yang-tidak-akan-diberitahukan-oleh-para-profesional-kepada-anda/

https://chainway.net.ua/2021/09/27/kasino-jerman/

https://reciperetake.com/kasino-jerman/

https://comfortrent.ru/2021/09/27/kasino-dealer-online-langsung-dibandingkan/

https://www.yuvashakti.be/nl/2021/09/27/kasino-dealer-online-langsung-dibandingkan/

http://diclofenac.us.org/kasino-online-dan-penghasil-angka-acak/

http://shopfadeawaycutz.com/kasino-online-dan-penghasil-angka-acak/

https://www.giffa.ru/who/impian-mantan-mekanik-kartu-berbicara-tentang-salah-satu-blackjack-gila/

https://www.vakantiehuiswinkel.nl/impian-mantan-mekanik-kartu-berbicara-tentang-salah-satu-blackjack-gila/

https://www.miesenbach.com/menentukan-apa-arti-mengutak-atik-lantai-game-casino-wynn-macau/

https://superstitionsar.org/menentukan-apa-arti-mengutak-atik-lantai-game-casino-wynn-macau/

https://www.dominionphone.com/modal-bandar-slot-bonus-online-terlengkap-serta-paling-gampang-dimenangi/

https://p2p-tv.com/modal-bandar-slot-bonus-online-terlengkap-serta-paling-gampang-dimenangi/

https://arteshantalnails.com/2021/09/25/sekilas-info-permainan-menarik-taruhan-aduq-judi-online/

https://parsiangroup.ca/2021/09/sekilas-info-permainan-menarik-taruhan-aduq-judi-online/

https://divyendurai.com/judi-togel-saya-benar-benar-luar-biasa-walau-bukan-royal/

https://www.jesuspiece.cash/2021/09/25/judi-togel-saya-benar-benar-luar-biasa-walau-bukan-royal/

https://shopxonline.lk/2021/09/26/keuntungan-judi-online-slot/

https://onlinecannabisnewz.com/keuntungan-judi-online-slot/

https://myogn.com/yang-perlu-anda-ketahui-tentang-perdagangan-mata-uang-online/

https://1new88.com/yang-perlu-anda-ketahui-tentang-perdagangan-mata-uang-online/

https://u9m.org/news/slot-online-jackpot-besar/

https://aquadion.com/slot-online-jackpot-besar/

http://www.unidailyfrance.com/?p=1121

https://rimsy-mama.ru/2021/09/26/situs-online-perjudian-kasino/

https://zhkos.gr/2021/09/26/tips-menang-judi-slot/

https://www.printtec.es/2021/09/26/tips-menang-judi-slot/

http://buyfluoxetine.us.org/setoran-minimum-redkings-poker-mengapa-ruang-poker-ini-untuk-anda/

http://partidounionliberal.com/setoran-minimum-redkings-poker-mengapa-ruang-poker-ini-untuk-anda/

https://teatroabrescia.it/2021/09/pilihan-tebakan-dan-teknik-poker-yang-dapat-ditebak

https://enriquecer.co/pilihan-tebakan-dan-teknik-poker-yang-dapat-ditebak/

https://evergreenexpeditions.com.au/2021/09/27/situs-judi-online-perjudian/

https://foxnewstips.com/situs-judi-online-perjudian/

https://localglobal.business/jual-perhiasan-emas-cara-mendapatkan-harga-terbaik-saat-jual-perhiasan-emas/

https://macli.mcbgreen.com/jual-perhiasan-emas-cara-mendapatkan-harga-terbaik-saat-jual-perhiasan-emas

https://adomemorial.com/2021/09/27/memilih-judi-slot-terbaik/

https://dlaz.com.ua/uncategorized/memilih-judi-slot-terbaik.html

http://coachoutlets-inc.com/las-vegas-casino-hotels/

https://www.worldreportbox.com/las-vegas-casino-hotels/

https://countrylifecountrywife.com/why-driving-in-reverse-your-website-is-so-important-if-your-online-business-online/

https://xn--80aagyardii6h.xn--p1ai/why-driving-in-reverse-your-website-is-so-important-if-your-online-business-online/

https://vthm.com/2022/09/24/baccarat-beyond-fundamentals/

https://allianceproff.ru/baccarat-beyond-fundamentals/

http://cometothecook.com/2022/09/24/get-knowledgeable-about-vacation-with-these-straightforward-to-stick-to-recommendations/

https://komsn.ru/2022/09/24/get-knowledgeable-about-vacation-with-these-straightforward-to-stick-to-recommendations/?v=f9308c5d0596

http://thenorthface-rain-jackets.com/get-knowledgeable-about-traveling-with-these-very-easy-to-comply-with-ideas-2/

https://www.kotakenterprise.com/get-knowledgeable-about-traveling-with-these-very-easy-to-comply-with-ideas/

http://jwbotanicals.com/understanding-online-roulette-rules/

https://xn--80aajajavo3ag2a3c5b.xn--p1ai/2022/09/25/understanding-online-roulette-rules/

https://www.pooldone.com/how-slot-machines-got-developed-over-many-years/

https://finetechmagazine.com/2022/09/25/how-slot-machines-got-developed-over-many-years/

https://www.15heures.com/photos/p/97642

https://thenourishedmuslimah.com/how-a-course-in-miracles-helps-you-release-guilt/

https://bitcointrading.se/all-about-buying-used-slot-machines/

https://1w74.com/all-about-buying-used-slot-machines/

http://revivehopeforhealth.org/residual-income-online-success/

https://hanffreunde-braunschweig.de/residual-income-online-success/

http://speed57.com/jesus-miracles-signs-of-divine-powers/

https://aiesec.org.nz/jesus-miracles-signs-of-divine-powers/

https://greenearthcannaceuticals.com/poker-widely-becoming-the-new-gambling-craze-you-cant-get-faraway-from/

https://bodhibliss.org/poker-widely-becoming-the-new-gambling-craze-you-cant-get-faraway-from/

https://turn-key.consulting/2022/09/26/%ef%bb%bfcara-menghitung-kartu-blackjack-online/

https://www.publishing.wang/archives/20807

https://silkfromvietnam.com/fibroids-miracle-review-the-pros-and-cons-of-amanda-letos-system/

https://www.giffa.ru/who/fibroids-miracle-review-the-pros-and-cons-of-amanda-letos-system/

https://www.youthplusmedicalgroup.com/37-casino-gambling-system/

daftar sbobet

sbobet88