Oś czasu NWZ z historią w tle – część I – 1760-1811

Legenda:
Czarny – wydarzenia oparte na Kanonie
Niebieski – wydarzenia wydedukowane na podstawie Kanonu
Czerwony – wydarzenia historyczne/notatki

Jeśli znajdziesz w serialu informacje, których nie wziąłem pod uwagę lub błąd w obliczeniach, daj mi znać w komentarzu lub napisz do mnie.

Zobacz też część II – 1811-1818 (1. i 2. sezon) oraz część III – 1818 – 18xx (3. i 4. sezon).

1760

Przydział ziemi został przyznany Sebastiánowi de la Vega przez króla Carlosa III (zgodnie z „Forteca Diabła” – rok nie jest wymieniony, ale można wywnioskować na podstawie wieku Alejandro, wiedząc, że urodził się w hacjendzie, jak wspomniano w odcinku „Powrót Palomareza”.

Sebastián i jego ojciec zbudowali oryginalny kamienny budynek.

Historycznie obszar ten nie był wówczas zasiedlony.

1761

Główny dom de la Vegów jest gotowy. Narodziny Sebastiána de la Vega w hacjendzie, (“Powrót Palomareza” – rok nie jest konkretnie wymieniony w serialu).

Jest też drugi brat o imieniu Alfonso, ale nie ma żadnych wskazówek, czy jest młodszy czy starszy od Alejandro. (“Alejandro rides again”)

1766 lub 1767

Narodziny Eleny Felicidad (przyszłej Doñy De la Vega) (orginalny scenariusz do odcinka “The Arrival” wspomina, że miała około 21 lat, gdy urodziła jej synów. Oba imiona Elena i Felicidad są kanoniczne.)

1767

Narodziny Luisa Ramone (w odcinku “The Marked Man” było wspomniane, że podobno ukradł dostawę złota co najmniej 15 lat wcześniej, kiedy dowodził San Isidro.)

28.01.1768

Las Californias (“Kalifornie”) oficjalnie otrzymały swoją nazwę poprzez wspólny wniosek do króla od wicekróla de Croix i José de Gálveza. Początkowo sądzono, że terytorium tworzą wyspy. Po potwierdzeniu, że to, co jest obecnie znane jako Baja California, jest półwyspem, a dalsza eksploracja północnego terytorium potwierdziła, że jest ono połączone z resztą kontynentu, stały się Kalifornią.

1767 – 1769

Alejandro zaprzyjaźnia się z Mercedes Henche, córką innego ranczera, którzy również osiadlili się w okolicy przed założeniem pueblo. Alejandro i Mercedes poznali się jako dzieci. (“A Love Remembered”)

14.05.1769

Powstało El Presidio Real de San Diego ( o tej samej nazwie było zasiedlane od 1774 r.).

03.06.1770

El Presidio Real de San de Monterey zostało założone i zbudowane przez żołnierzy w latach 1770-1771.

El Presidio Real de San Carlos de Monterey
El Presidio Real de San de Monterey

28.03.1776

Powstaje El Presidio Real de San Francisco.

1778 – 1780

Mercedes powraca w okolice Los Angeles (brak informacji o tym, gdzie była w międzyczasie). Oboje z Alejandro są nastolatkami i młody de la Vega zaczyna się do niej zalecać. Mercedes ostatecznie opuszcza Alejandro, by zobaczyć świat. (“A Love Remembered”)

1780

Alejandro jedzie do Madrytu, gdzie dołącza do Królewskiej Kawalerii; jego brat, Alfonso, również wstępuje do wojska.

READ  Legenda i człowiek Cz IV: Zatrute piękno, rozdział 13

04.09.1781

El de Nuestra la Reina de los Ángeles w skrócie de los Ángeles zostało założone przez 44 osadników z Nowej Hiszpanii (Meksyk), którzy wyruszyli z misji San Gabriel (położonej około 9 mil na wschód od pueblo i założonej w 1771 w celu chrystianizacji Indian Tongva z tego obszaru, znanych jako Gabrielenos);

W latach 1881-1886 było rządzone przez Comisionado (obwodowego komisarza wojskowego).

Po 1886 r. obywatelom pozwolono wybrać swoich alcaldów/burmistrzów, którzy służyli przez rok (z pewnymi wyjątkami), z zakazem ponownego startowania przez kolejne 2 lata po zakończeniu kadencji.

El Pueblo de Nuestra Señora la Reina de los Ángeles
El de Nuestra la Reina de los Ángeles mural

1781-1782

Jaime urodził się na farmie w Guadalajarze.

1781-1786

Alejandro spotyka Edmunda Kendalla w bliżej nieokreślonych okolicznościach. (“Master and Pupil”)

Alejandro walczy w Panamie, gdzie zaraża się malarią; awansuje do kapitana; zarówno Alfonso, jak i porucznik Cordoba są z nim (“The Newcomers”; “Alejandro rides again”).

Alejandro (który był dowódcą „5 Pułku”), Alfonso (który był dowódcą Cordoby – prawdopodobnie podporucznikiem dowodzącym jego oddziałem) i Cordoba walczą także w Nowej Hiszpanii/Meksyku, gdzie niedaleko Cuernavaca, Cordoba zabija Alfonsa strzelając mu w plecy i dezerterując.
Świadkami zbrodni są Frontera (kapitan, prawdopodobnie awansowany po przejściu Alejandro na emeryturę), sierżant Pablo Escobar i szeregowiec Juan Reyes. (“Alejandro rides again”).

1785-1787

Alejandro żeni się z Eleną Felicidad.

1785 – 1786

Jaime trafia do LA jako osierocony maluch; okazuje się być spokrewniony z donem okolicy.

1788

Gilberto i rodzą się w Madrycie (najprawdopodobniej w domu ich dziadka – dokładna data nie jest podana, ale na podstawie ubrań osób w odcinku wydaje się, że jest późna zima/wiosna)

Alejandro nie jest w tym czasie w Madrycie, służy w Kadyksie (który był wtedy oddalony o około 12-14 dni jazdy od stolicy Hiszpanii).

Gilberto zostaje skradziony po urodzeniu przez położną Ynez Risendo, która odurza Doñę Elenę.

Alejandro wyjeżdża z żoną i synem do Kalifornii na krótko przed lub tuż po śmierci ojca. (“A Love Remembered”)

1786-1790

Rodzina Escalante buduje swoją tawernę i zaprzyjaźniają się z de la Vegami.

Jaime jest czasami pod opieką Alfonso Escalante. (“Devil’s Fortress”)

1790

Narodziny Francisco Escalante (w serialu nie ma żadnej wskazówki, czy Francisco jest młodszy czy starszy od Victorii)

1792

Narodziny Victorii Escalante (rok jest przybliżony na podstawie wskazówek w odcinkach „Diabelska Forteca” i „Narodziny legendy”).

1793

Narodziny Ramóna Escalante (w serialu nie ma żadnej wskazówki, czy Ramón jest młodszy czy starszy od Victorii)

1797

Czarownica przybywa do LA i ucieka, gdy ludzie próbują ją zatrzymać lub (?) zabić. (“The Newcomers”)

ok.1800-1801

urodził się w rodzinie peonów. (Jego miejsce urodzenia nie jest wskazane w serialu, ale najprawdopodobniej było to na północ od Guadalajary jak wskazano w odcinku “Family Business”.)

ok. 1802

Populacja liczyła około 120 osób, głównie dzieci z pierwotnych ośmiu rodzin. Nie ma kościoła, nie ma szkoły. Właściciele pobliskich rancho nie byli uważani za część pueblo.

READ  Legenda i człowiek Cz V: Doskonały plan, rozdział 23

1804

Kalifornia została podzielona na Alta i Baja California. Baja California w zasadzie obejmowała terytorium na południe od San Diego (obecnie meksykańska Baja California), a Alta California obejmowała terytoria na północ, zaczynając od obszaru San Diego (obecny stan Kalifornia w USA).

José Joaquín de Arrillaga pełnił funkcję gubernatora Kalifornii w latach 1800-1804, kiedy Kalifornie zostały administracyjnie podzielone na Alta California i Baja California.

Arrillaga następnie służył jako Alta California aż do swojej śmierci w 1814 roku.

Jose Joaquin De Arrillaga's grave site located in the Mission Nuestra Señora de la Soledad, author Tolerancezero, by Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3
Miejsce pochówku Jose Joaquina De Arrillagi w Mission Nuestra de la Soledad, author Tolerancezero, by Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3

Dwaj kolejni hiszpańscy gubernatorzy zastąpili go do 1822 roku, kiedy urząd objął pierwszy meksykański gubernator.

ok.1801-1805

Elena Felicidad umiera (brak wskazówek, kiedy dokładnie i dlaczego).
Mniej więcej w tym czasie przebywa w Arizonie, walcząc w kampanii indiańskiej pod dowództwem generała Cordoby (walcząc z zbuntowanym plemieniem atakującym tamtejsze misje). (“The Legend Begins”)

ok.1806

Diego odwiedza swojego umierającego wuja w Guadalajarze i znajduje Felipe, osieroconego po okrutnym, ale niehistorycznym tłumieniu rewolucjonistów „Sierpniowej Rewolucji’ (“Family Business”). ma około pięciu lat (według scenariusza odcinka “Family Business”).

1807

Kilka miesięcy po wzięciu do domu ojca, Diego, lat 19, wyjeżdża do Hiszpanii (wojna w Hiszpanii rozpoczęła się w 1808 roku, więc najprawdopodobniej Diego już tam był, bo inaczej nie miałoby sensu jechać tam). Poza studiowaniem na Uniwersytecie w Madrycie (który nie istniał jako taki w tym czasie), rozpoczyna również treningi szermiercze z Sir Edmundem Kendallem.

rozpoczyna korespondencję z wdową Franciscą de la Peña.

Wojna na Półwyspie zaczyna się od inwazji Hiszpanii i sprzymierzonej Francji na Portugalię.

Ferdinand (Fernando) prowadzi nieudany zamach stanu przeciwko ojcu – The El Escorial Conspiracy.

1808

Siły Napoleona okupują sojuszniczą Hiszpanię; Ferdynand VII detronizuje ojca 17/18 marca i obejmuje tron 19 marca, chociaż Karol (Carlos) IV oficjalnie abdykuje dopiero 5 maja.

Ferdynand VII (z powodu swoich politycznych machinacji zwany także Królem Zbrodni) zostaje zmuszony do abdykacji na rzecz Josefa Bonaparte 6 maja, po tym jak dzień wcześniej uczynił to jego ojciec.

Wojna rozpoczęła się w Hiszpanii wraz z powstaniem Dos de Mayo 2 maja 1808 r. (bunt ludu w Madrycie, który doprowadził do bardzo krwawego stłumienia, o którym mówił Goya w 1814 r.), a zakończyła 17 kwietnia 1814 r. przywróceniem Ferdynanda VII na tron. Okupacja francuska zniszczyła administrację hiszpańską, która rozbiła się na skłócone junty prowincjonalne. Czas ten pozostaje najkrwawszym wydarzeniem we współczesnej historii Hiszpanii.

W Nowej Hiszpanii (Meksyk) 15 września 1808 r. Hiszpanie urodzeni na półwyspie obalili rządy wicekróla José de Iturrigaray (1803-1808), który został mianowany przed inwazją francuską i dążył do ogłoszenia Nowej Hiszpanii niepodległym państwem, ewentualnie z nim jako władcą. Jego wyznaczony następca był przywódcą frakcji, która dokonała zamachu stanu i był postrzegany przez kreolów jako nieślubnego, a obie strony radykalizowały się w wyniku tego wydarzenia.

ok. 1809-1810

Sierżant Jaime wrócił do garnizonu Los Angeles (według odcinka “The Legend Begins” był w Los Angeles, zanim przybył tam Luis Ramone).

1810

W 1810 r. kilku urodzonych w Ameryce Hiszpanów z Nowej Hiszpanii opowiadających się za niepodległością rozpoczęło knucie powstania przeciwko hiszpańskim rządom. Zaczęło się, gdy proboszcz parafii katolickiej ze wsi Dolores, Hidalgo y Costilla, wydał Okrzyk 16 września 1810 roku (dwa dni po przybyciu nowego mianowanego wicekróla do Mexico City), wzywając lud do obrony interesów ich króla Ferdynanda VII, który był więziony przez Napoleona.

READ  Legenda i człowiek Cz IV: Zatrute piękno, rozdział 4

Hidalgo przemaszerował przez Meksyk i zebrał armię blisko 90 tysięcy biednych rolników i meksykańskich cywilów, którzy atakowali i zabijali zarówno elitarne pochodzenia pochodzenia hiszpańskiego, jak i kreolskiego, zarówno mężczyzn, kobiet, jak i dzieci, mimo że wojska Hidalgo nie miały wyszkolenia i były słabo uzbrojone. Mógł podbić Mexico City, ale zrezygnował, być może, aby uniknąć masakry na dużą skalę; ta decyzja doprowadziła jednak do jego upadku. Kolejne masakry następowały w Guadalajarze przez cały miesiąc.

Miguel Hidalgo, Vicente Guerrero, Jose Maria Morelos, Pavon and others, author Eduardo Francisco Vazquez Murillo, by flickr, CC-BY-SA-2
Hidalgo, Vicente Guerrero, Jose Maria Morelos, Pavon i inni, autor Eduardo Francisco Vazquez Murillo, by flickr, CC-BY-SA-2

Zbiegły rewolucjonista dociera daleko na północ, aż do Los Angeles. Ranny jest leczony i ukrywany przez Señorę Escalante. Kiedy zostanie odkryty, Senora Escalante zostaje zastrzelona przez pluton egzekucyjny. Alfonso i jego synowie, Franciso i Ramón, wyjeżdżają w poszukiwaniu zemsty. Wszyscy myślą, że Alfonso został zabity, a tak naprawdę skończył w Baja California, w więzieniu zwanym Devil’s Fortress, podczas gdy co najmniej jeden z jego synów wstępuje do wojska (“Family Business”; “Devil’s Fortress”).

dziedziczy tawernę, gdy ma około 18 lat (“The Legend Begins”; “Devil’s Fortress”).

zaczyna planować, jak dostać się do Twierdzy Diabła, aby zdobyć ziemie De la Vegów. (“Devil’s Fortress”)

1811

Większość żołnierzy Hidalgo uciekła lub zginęła w bitwie pod mostem Calderón. Po bitwie Hidalgo i jego pozostałe oddziały uciekli na północ, ale Hidalgo został zdradzony, schwytany wraz z innymi przywódcami rewolucyjnymi i stracony 31 lipca 1811 roku. Rewolucja trwała jednak nadal, pojawiali się inni przywódcy.

Diego prosi Zafirę, by za niego wyszła (“The Old Flame”). (Zgodnie z ówczesnymi przepisami nie mógł tego zrobić bez zgody ojca, chyba że miał co najmniej 25 lat, więc powinna istnieć pisemna zgoda.) Zafira zostaje poinformowana w drodze do kościoła w Colmenar (gdzie Diego poprosił ją o spotkanie w sprawie ślubu, a który znajduje się około 30 mil od Madrytu), że jej brat został ranny. Idzie się nim zaopiekować, zostawiając wiadomość dla Diego w jego kwaterze, której młodzienic nigdy nie otrzymuje. Zostaje uwięziona w Segowii z jedną z grup rewolucjonistów (którzy najprawdopodobniej oparli się rządom Bonapartego).

Wzywany przez ojca do domu, Diego wraca do Kalifornii kilka tygodni po tych wydarzeniach. Przed wyjazdem pokonuje podczas treningu swojego mistrza, Sir Kendalla, i otrzymuje jego turniejową szpadę za to, że był w stanie to zrobić jako pierwszy w karierze Anglika. (“The Legend Begins”)

Author

Related posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mahjong

slot gacor hari ini

situs judi bola

bonus new member

spaceman

slot deposit qris

slot gates of olympus

https://sanjeevanimultispecialityhospitalpune.com/

garansi kekalahan

starlight princess slot

slot bet 100 perak