Johnston McCulley – twórca Zorro

Czy mówi wam coś nazwisko Johnston McCulley? Jeśli nie, to powinno. Był on bardzo płodnym twórcą, napisał wiele powieści, opowiadań, liczne scenariusze tak filmowe, jak i telewizyjne, oraz co najważniejsze – był twórcą postaci .

Johnston McCulley – zanim został pisarzem

urodził się w 1883 roku w Ottawie, w stanie Illinois w Stanach Zjednoczonych. Jego ojciec, William McCulley, był stolarzem, a matka, Catherine McCulley, zajmowała się domem i opieką nad dziećmi. McCulley miał siedmioro rodzeństwa. Potem rodzina przeprowadziła się do Chillicothe, oddalonego o ok. 90 km. W wieku 11 lat Johnston McCulley został osierocony przez swojego ojca. 

W 1901 roku ukończył szkołę średnią Chillicothe Township High School i rozpoczął studia na uniwersytecie w Missouri, ale po dwóch latach został zmuszony do przerwania nauki z powodu braku funduszy.

Po opuszczeniu uniwersytetu McCulley podjął pracę jako dziennikarz i pisarz. Swoje pierwsze kroki na drodze kariery stawiał w The Police Gazette jako reporter policyjny. 

W trakcie I wojny światowej służył jako oficer armii amerykańskiej. W latach 20. XX wieku przeniósł się do Kalifornii, gdzie rozpoczął karierę jako pisarz westernów. Często używał Kalifornii jako tła wydarzeń.

Jego pierwsza powieść “The Curse of Capistrano” została opublikowana w 1919 roku i została zainspirowana historią Zorro, która później stała się jedną z najbardziej znanych postaci literackich McCulleya. 

McCulley poślubił Ruth Thomas w 1924 roku i miał z nią dwoje dzieci. Przez resztę swojego życia McCulley kontynuował pisanie powieści i opowieści o westernach, zostając jednym z najbardziej znanych autorów gatunku.

Znaczna część jego twórczości napisana została pod wieloma różnymi pseudonimami jak Raley Brien, Harrington Strong, Monica Morton, George Drayne, Frederic Phelps, Rowena Raley, John Mack Stone i Walter Pierson.

Jak stworzył legendę Zorro The Curse of Capistrano

Powieść “The Curse of Capistrano” opublikowana została w czasopiśmie All-Story Weekly, między 9 sierpnia 1919 a 6 września 1919 roku, w 5 częściach. Jako całość wydało ją wydawnictwo Grosset & Dunlap w roku 1919. Ponownie, w 1924 roku, została wydana przez tego samego wydawcę, pod tytułem „The Mark of Zorro”. Jeśli chcesz przeczytać ją całą po angielsku, zapraszam tutaj. Polski przekład nosił tytuł Zorro, wydano go w roku 1997 przez wydawnictwo Siedmioróg, a tłumaczenia podjął się Jan Jackowicz.

Książka ta odniosła fenomenalny sukces. Rok później na jej podstawie zrealizowano w kinie niemym film zatytułowany „Znak Zorro”.

The Cover to The Curse of Capistrano by Johnston McCulley, The All-Story Magazine, August, 9, 1919
Okładka “Klątwy Kapistrano” Johnstona McCulleya, The All-Story Magazine, 9 sierpnia 1919

Zorro inspiracje

Inspiracją dla Zorro miał rzekomo być Joaquin Murrieta, bandyta z Meksyku, chociaż podaje się także kilka innych postaci literackich i historycznych. Książka na stałe wpisała się w kanon literatury młodzieżowej i dziecięcej. 

Traktuje ona o czasach, gdy Kalifornia była jedną z hiszpańskich kolonii. Jej mieszkańcy – Californios, cierpieli ucisk przez skorumpowanych gubernatorów i wojskowych. Vega, młody arystokrata, buntuje się przeciw rządom komendanta miasteczka. Nie może jednak oficjalnie wystąpić przeciw legalnej władzy, przemienia się więc w postać Zorro. Zarzuca na ramiona pelerynę, zakłada na twarz czarną maskę, i dzierżąc szpadę w dłoni broni uciemiężonego ludu. 

Wydany pierwotnie w 1920 roku „Znak Zorro” sprzedał się w Stanach Zjednoczonych w zawrotnym nakładzie 50 milionów egzemplarzy. Nakręcono kilka produkcji, tak kinowych, jak i telewizyjnych seriali), a stworzona przez McCulleya postać Zorro, stała się ikoną kultury amerykańskiej.

Postać Zorro — kim jest Zorro?

Imię Zorro po hiszpańsku oznacza lisa, a jego postać była prawdopodobnie oparta na opowieściach ludu Meksyku o szlachetnym banicie walczącym zarówno za rdzenną ludność tamtejszego regionu, jak i chłopstwo. Tożsamość Zorro to Vega, przemianowany później na Don Diego de la Vega, młody szlachcic, mieszkaniec Kalifornii, żyjący na początku XIX wieku, w czasie, gdy Los znajdowało się pod panowaniem Hiszpanii. stał się Zorro, by chronić mieszkańców Los Angeles przed uciskiem politycznym. Słynie z używania litery „Z” jako swojego znaku, który za pomocą szpady pisze ją na ubraniach, a czasem i na ciele. Jest nie tylko doskonałym szermierzem, lecz także świetnym jeźdźcem i strzelcem.

Zorro: postać literacka, która zainspirowała wiele adaptacji filmowych i telewizyjnych

W 1920 roku światło dzienne ujrzała filmowa adaptacja opowiadania o Zorro Johnstona McCulleya, zatytułowanej„Znak Zorro” W główną rolę wcielił się Douglas Fairbanks. Film stał się wielkim hitem i klasykiem kina. W tym właśnie filmie ustanowiony został kultowy już kostium Zorro, składający się z czarnej peleryny, czarnego kapelusza gaucho, oraz czarnej maski, która zakrywała górną część jego twarzy. 

W 1940 roku powstał remake „Znaku Zorro”, gdzie główną rolę zagrał Tyrone Power. W roku 1998 w filmie zatytułowanym „Maska Zorro” Anthony Hopkins wcielił się w postać starego Don Diego, który wrócił z emerytury, by trenować swojego następcę. Zagrał go Antonio Banderas, który ponownie wcielił się w tę postać w filmie Legenda Zorro w 2005 roku. 

Johnston McCulley i Guy Williams z portretem Tyrone Powera
i Guy Williams z portretem Tyrone Powera

Prawa autorskie do postaci Zorro

Mitchell Gertz był prawnikiem i biznesmenem, który jest znany jako właściciel praw autorskich do postaci Zorro stworzonej przez Johnstona McCulleya. Gertz zakupił prawa do Zorro w 1949 roku od wdowy po McCulleyu i stał się właścicielem wszystkich praw związanych z tą postacią, w tym praw do książek, filmów i innych produktów z nią związanych. 

Pasierbica twórcy Zorro pozwała po śmierci ojczyma w 1958 roku Disneya i Gertza, będąc przekonaną, że McCulley został przez nich oszukany. Dzieci Mitchella Gertza wciąż mają prawa do marki Zorro (Zorro Productions Inc.)

Johnston McCulley: twórca Zorro i innych zapomnianych bohaterów 

McCulley na fali popularności napisał ponad 800 opowiadań, które publikowane były w książkach i czasopismach między 1906 a 1958 rokiem. Część z nich o Zorro (pełną listę znajdziesz w “Kompilacja wszystkich opowiadań o Zorro”). Postać ta w krótkim czasie staje się jedną z czołowych ikon masowej kultury. Prócz Zorro McCulley wykreował także inne, pełnokrwiste i popularne postacie, jednak znany jest przede wszystkim jako twórca Zorro.

Postać ta pojawia się kilku powieściach i około pięćdziesięciu opowiadaniach. Sam autor pisywał również historie o Zorro dla telewizji amerykańskiej, które produkowane było przez Disney Studio między 1957 a 1961 rokiem.

Johnston McCulley i Guy Williams konsultują książkę Znak Zorro na podstawie Klątwy Kapistrano - Johnston McCulley and Guy Williams consult The Mark of Zorro Based
i Guy Williams konsultują książkę “Znak Zorro” na podstawie “Klątwy Kapistrano”

Johnston McCulley: autor, który zdefiniował gatunek westernu

był jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych autorów westernów swojej epoki. Jego powieści i opowieści o westernach były popularne na całym świecie i przetłumaczone na wiele języków. McCulley został zapamiętany jako twórca wielu niezapomnianych postaci westernów, w tym słynnego Zorro. Jego dzieła zawsze cieszyły się dużą popularnością wśród czytelników i zostały zainspirowane do wielu adaptacji filmowych i telewizyjnych. Dzięki swojej twórczości McCulley zdefiniował gatunek westernu i pozostaje do dziś jedną z kultowych postaci w świecie literatury i filmu.

The Avenging Twins – 

The Avenging Twins (pol. Zemsta bliźniaków) to opowieść o dwóch braciach, którzy są uważani za jedne z najlepszych strzelców z pistoletami w Dzikim Zachodzie. Bracia są bardzo podobni do siebie i często wymieniają się miejscami, co utrudnia ich wrogom rozpoznanie, który z nich jest kim. Postacie te pojawiły się w opowieściach Johnstona McCulleya i są jednymi z jego najbardziej zapadających w pamięć bohaterów westernów.

 • “The Avenging Twins”, Detective Story Magazine, May 12 1923, 
 • “The Avenging Twins Try Again”, Detective Story Magazine, June 16–30, 1923, 
 • “The Avenging Twins’ Third Trick”, Detective Story Magazine, August 25 – September 8, 1923, 
 • “Pearls of Great Price”, Detective Story Magazine, November 10, 1923, 
 • “The Avenging Twins’ Fifth Victim”, Detective Story Magazine, February 23, 1924, 
 • “The Avenging Twins’ Last Bow”, Detective Story Magazine, April 5–12, 1924, 
 • “The Avenging Twins Return”, Detective Story Magazine, October 17, 1925, 
 • “The Avenging Twins Collect”, Detective Story Magazine, May 2, 1926, 

The Bat – 

The Bat (pol. Nietoperz) to postać literacka stworzona przez Johnstona McCulleya, która pojawiła się w opowieściach o westernach. The Bat jest tajemniczym bohaterem, który walczy z przestępcami i chroni słabych i bezbronnych. Podobnie jak Zorro, The Bat ukrywa swoją tożsamość pod maską i używa swoich umiejętności walki i sprytu, aby pokonać swoich wrogów. The Bat jest znany z tego, że pojawia się nagle i niespodziewanie, nie dając swoim wrogom szansy na obronę. Choć The Bat jest mniej znanym bohaterem niż Zorro, jego opowieści cieszyły się dużą popularnością wśród czytelników i zostały przetłumaczone na wiele języków.

 • “The Bat Strikes”, Popular Detective, November 1934, 
 • “Bite of the Bat”, Popular Detective, December 1934, 
 • “Shadow of the Bat”, Popular Detective, January 1935, 
 • “Code of the Bat”, Popular Detective, February 1935, 

Black Star – 

Black Star (pol. Czarny Gwiazdor) to postać literacka stworzona przez Johnstona McCulleya, która pojawia się w opowieściach o westernach. Black Star był tym, co kiedyś nazywano “dżentelmenem-przestępcą”, ponieważ nie dokonuje morderstw ani nie pozwala swojej grupie na zabicie nikogo, nawet policji czy swojemu wrogowi Rogerowi Verbeckowi. Nie grozi kobietom, zawsze dotrzymuje słowa i jest niezmiennie uprzejmy. Zawsze widziany jest w czarnej pelerynie i kapturze z wytłoczoną na nim gwiazdą. Black Star i jego grupa używają “dymnych bomb” i “dymnych pistoletów”, które natychmiast ogłuszają swoje ofiary, co było techniką kilkadziesiąt lat wcześniejszą od gazowego pistoletu Green Horneta.

 • “Rogue for a Day”, Detective Story Magazine, March 5 1916, 
 • “Black Star’s Defiance”, Detective Story Magazine, June 20 1916, 
 • “Black Star’s Subterfuge”, Detective Story Magazine, October 5 1916, 
 • “Black Star’s Revenge”, Detective Story Magazine, November 5 1916, 
 • “Black Star’s Masquerade”, Detective Story Magazine, December 20 1916, 
 • “Black Star’s Mistake”, Detective Story Magazine, February 5, February 20 1917,  
 • “Black Star’s Return”, Detective Story Magazine, October 2 1917, 
 • “Black Star’s Rebuke”, Detective Story Magazine, October 23 1917, 
 • “Black Star’s Serenade”, Detective Story Magazine, November 27 1917, 
 • “Black Star’s Raid”, Detective Story Magazine, December 11 1917, 
 • “Black Star’s Hobby”, Detective Story Magazine, January 29 1918, 
 • “The Defeat of Black Star”, Detective Story Magazine, February 26 1918, 
 • “Black Star’s Campaign”, Detective Story Magazine, January 14 – February 4 1919, 6 part 
 • “Black Star Comes Back”, Detective Story Magazine, January 8 – January 22 1921, 3 part 
 • “Black Star on the Air”, Detective Story Magazine, March 3 – March 17 1928, 3 part 
 • “Black Star Back- and How”, Detective Story Magazine, November 1 – November 13 1930, 3 part 
 • “Rogue for a Day”, Best Detective Magazine, June 1930,  [reprint of first story]

The Crimson Clown – 

The Crimson Clown (pol. Purpurowy Klown) to Delton Prouse, zamożny młody kawaler, doświadczony uczestnik Wielkiej Wojny i odkrywca. Lubi przygody i wciela się w postać nowoczesnego Robin Hooda, kradnąc od nieuczciwych, bogatych ludzi i oddając pieniądze bezbronnym ofiarom lub organizacjom dobroczynnym. Ubrany jest w strój klauna w kolorze czerwonym i używa strzykawki z narkotykiem ogłuszającym (później zastąpionym przez “gazowy pistolet”). Podobnie jak wcześniejszy “Człowiek w Purpurze” McCulleya, często musiał niszczyć swoje stroje, by uniknąć schwytania.

 • “The Crimson Clown”, Detective Story Magazine, July 31 1926, 
 • “The Crimson Clown is Cornered”, Detective Story Magazine, August 21 1926, 
 • “The Crimson Clown’s Competitors”, Detective Story Magazine, September 4 1926, 
 • “The Crimson Clown Pursues Himself”, Detective Story Magazine, September 18 1926, 
 • “The Crimson Clown’s Dumb Friend”, Detective Story Magazine, April 23, 1927, 
 • “The Crimson Clown’s Treasure Hunt”, Detective Story Magazine, June 18 1927, 
 • “The Crimson Clown’s Blackmail Trail”, Detective Story Magazine, October 29 1927, 
 • “The Crimson Clown’s Double”, Detective Story Magazine, December 24 1927, 
 • “The Crimson Clown’s Winged Loot”, Detective Story Magazine, February 18 1928, 
 • “The Crimson Clown’s Matinee”, Detective Story Magazine, September 29 1928, 
 • “The Crimson Clown Scores with a Snore”, Detective Story Magazine, November 03 1928, 
 • “Thubway Tham Meets The Crimson Clown”, Detective Story Magazine, ized November 11 1928 thru December 09 1928
 • “The Crimson Clown Faces Murder”, Detective Story Magazine, May 25 1929, 
 • “The Crimson Clown’s Return”, Detective Story Magazine, October 18 1930, 
 • “The Crimson Clown – Avenger”, Detective Story Magazine, November 29 1930, 
 • “The Crimson Clown’s Threat”, Detective Story Magazine, May 02 1931, 
 • “The Crimson Clown’s Romance”, Detective Story Magazine, May 16 1931, 
 • “The Crimson Clown”, Best Detective Magazine, September 1936,  [reprint]
 • “The Crimson Clown’s Return”, Popular Detective, October 1944, 
READ  Pojedynki postaci z filmów i seriali Zorro

The Green Ghost – 

 • “The Green Ghost”, Thrilling Detective, March 1934, 
 • “The Day of Settlement”, Thrilling Detective, May 1934, 
 • “Swift Revenge”, Thrilling Detective, June 1934, 
 • “The Green Ghost Stalks”, Thrilling Detective, September 1934, 
 • “The Murder Note”, Thrilling Detective, January 1935, 
 • “Deadly Peril”, Thrilling Detective, June 1935, 
 • “Bloodstained Bonds”, Thrilling Detective, July 1935, 

Man in Purple – 

 • “The Man in Purple”, Detective Story Magazine, October 1 1921, 
 • “The Man in Purple Meets a Man in Blue”, Detective Story Magazine, November 5 1921, 
 • “Breath of Disaster”, Detective Story Magazine, December 10 1921, 

The Mongoose – 

 • “Alias the Mongoose”, Detective Fiction Weekly, March 26 1932, 
 • “The Voice from Nowhere”, Detective Fiction Weekly, April 23 1932, 
 • “The Mongoose Strikes Again”, Detective Fiction Weekly, May 7 1932, 
 • “Smoke of Revenge”, Detective Fiction Weekly, September 3 1932, 
 • “Jewels of the Rajah”, Detective Fiction Weekly, September 17 1932, 
 • “Ransom for Vengeance”, Detective Fiction Weekly, November 26 1932, 
 • “Six Sacks of Gold”, Detective Fiction Weekly, February 4 1932, 
 • “Profit for the Mongoose”, Detective Fiction Weekly, February 25 1933, 
 • “Trap of the Mongoose”, Detective Fiction Weekly, May 27 1933, 

Richard Hughes: Railroad Detective – 

Richard Hughes: Railroad Detective (pol. Richard Hughes: Detektyw Kolejowy) to postać literacka stworzona przez Johnstona McCulleya, która pojawiła się w opowieściach o westernach. Richard Hughes jest detektywem pracującym dla kolei, który rozwiązuje zagadki kryminalne i chroni interesy swojego pracodawcy. Jest to bohater przemierzający kraj pociągami, rozwiązujący zagadki i ścigający przestępców. 

 • “The Light that Shone and Disappeared”, Railroad Man’s Magazine, May 1908, 
 • “When the Wires Bore the Call for Help through the Blizzard”, Railroad Man’s Magazine, July 1908, 
 • “The Double Bluff when Shorty Tried to Get Square with the Man Who Sent Him Up”, Railroad Man’s Magazine, August 1908, 
 • “The Man on the Pilot Engine and the Battle at the Switch”, Railroad Man’s Magazine, September 1908, 
 • “The Secret Service Man Unearths a Piece of Corporation Villainy and Learns the Meaning of Gratitude”, Railroad Man’s Magazine, October 1908, 
 • “His Hour of Peril when Crime Stalked through the Freight-Yards”, Railroad Man’s Magazine, June 1908, 

The Spider – 

The Spider był nieuchwytnym złoczyńcą, uważanym przez niektórych za znaczącego superbohatera. The Spider pojawił się w 11 opowiadaniach i trzech zbiorach opowiadań między 1918 a 1930 rokiem. Został ranny jako młody mężczyzna i korzystał z wózka inwalidzkiego. Używał jednak swoich zdolności umysłowych do zarządzania międzynarodową grupą przestępczą.

 • “The Spider’s Den”, Detective Story Magazine, April 16 1918, 
 • “The Spider’s Sign”, Detective Story Magazine, May 21 1918, 
 • “Into the Spider’s Jaws”, Detective Story Magazine, July 2 1918, 
 • “The Shekel of Shame”, Detective Story Magazine, July 23 1918, 
 • “The Turquoise Elephant”, Detective Story Magazine, August 13 1918, 
 • “The Spider’s Venom”, Detective Story Magazine, September 10 1918, 
 • “The Spider’s Debt”, Detective Story Magazine, September 24 1918, 
 • “The Spider’s Wrath”, Detective Story Magazine, October 22 1918, 
 • “The House of Horror”, Detective Story Magazine, November 12 1918, 
 • “The Spider’s Command”, Detective Story Magazine, December 17 1918, 
 • “The Spider’s Strain”, Detective Story Magazine, April 8 1919, 
 • “The Spider’s Reward”, Detective Story Magazine, April 29 1919, 

Thubway Tham – 

Thubway Tham (pol. Tubway Tam) to postać literacka stworzona przez Johnstona McCulleya, która pojawiła się w opowieściach o westernach. Thubway Tham to złodziej, który pojawia się głównie w mieście i kradnie z torebek kobiet. Jest to postać bardzo złośliwa i wulgarna, co sprawia, że cieszy się mniejszą popularnością niż inne postacie stworzone przez McCulleya. 

 • “Thubway Tham” Detective Story Magazine, Jun 4 1918, 
 • “Thubway Tham’s Rival”, Detective Story Magazine, Jun 11 1918, 
 • “Thubway Tham’s Romance”, Detective Story Magazine, Jul 9 1918, 
 • “Thubway Tham’s Act of Mercy”, Detective Story Magazine, Jul 30 1918, 
 • “Thubway Tham’s Income Tax”, Detective Story Magazine, Oct 29 1918, 
 • “Thubway Tham’s Inthane Moment”, Detective Story Magazine, November 19 1918, 
 • “Thubway Tham’s Thanksgiving Dinner”, Detective Story Magazine, November 26 1918, 
 • “Thubway Tham’s Double”, Detective Story Magazine, Dec 3 1918, 
 • “Thubway Tham’s Merry Christmas”, Detective Story Magazine, Dec 24 1918, 
 • “Thubway Tham’s Understudy”, Detective Story Magazine, December 31 1918, 
 • “Thubway Tham’s Triumph”, Detective Story Magazine, Jan 7 1919, 
 • “Thubway Tham and Elevated Elmer”, Detective Story Magazine, March 4 1919, 
 • “Thubway Tham’s Baggage Check”, Detective Story Magazine, March 25 1919, 
 • “Thubway Tham, Philanthropist”, Detective Story Magazine, April 1 1919, 
 • “Thubway Tham’s Inthuranthe”, Detective Story Magazine, Apr 15 1919, 
 • “Thubway Tham’s Holdup”, Detective Story Magazine, April 22 1919, 
 • “Thubway Tham’s Bank Account”, Detective Story Magazine, May 27 1919, 
 • “Thubway Tham’s Vacation”, Detective Story Magazine, Jun 10 1919, 
 • “Thubway Tham’s Gloriouth Fourth”, Detective Story Magazine, July 8 1919, 
 • “Thubway Tham’s Flivver”, Detective Story Magazine, Jul 15 1919, 
 • “Thubway Tham, Fashion Plate”, Detective Story Magazine, Oct 7 1919, 
 • “Thubway Tham’s Inthult”, Detective Story Magazine, October 21 1919, 
 • “Thubway Tham’s Preth Agent”, Detective Story Magazine, Nov 25 1919, 
 • “Thubway Tham Rides in Style”, Detective Story Magazine. Jan 6 1920, 
 • “Thubway Tham’s Darkest Day”, Detective Story Magazine, Jan 27 1920, 
 • “Thubway Tham’s Thympathy”, Detective Story Magazine, Mar 30 1920, 
 • “Thubway Tham’s Birthday”, Detective Story Magazine, Apr 13 1920, 
 • “Thubway Tham’s Four Queens”, Detective Story Magazine, May 25 1920, 
 • “Thubway Tham’s Thenthe of Honor”, Detective Story Magazine, Jun 1 1920, 
 • “Thubway Tham in the Movies”, Detective Story Magazine, Jun 15 1920, 
 • “Thubway Tham’s Tobacco Heart”, Detective Story Magazine, Jul 27 1920, 
 • “Thubway Tham, Optimitht”, Detective Story Magazine, Aug 24 1920, 
 • “Thubway Tham’s Revenge”, Detective Story Magazine, Oct 5 1920, 
 • “Thubway Tham Playth Thanta Clauth”, Detective Story Magazine, Dec 25 1920, 
 • “Thubway Tham Getth Bail”, Detective Story Magazine, Feb 12 1921, 
 • “Thubway Tham’s Operation”, Detective Story Magazine, Mar 12 1921, 
 • “Thubway Tham’s Legathy”, Detective Story Magazine, Apr 30 1921, 
 • “Thubway Tham’s Fithing Trip”, Detective Story Magazine, May 28 1921, 
 • “Thubway Tham, Delegate”, Detective Story Magazine, Jun 11 1921, 
 • “Thubway Tham Meetth a Girl”, Detective Story Magazine, Jun 18 1921, 
 • “Thubway Tham and Cupid”, Detective Story Magazine, Aug 6 1921, 
 • “Thubway Tham’s Engagement”, Detective Story Magazine, Aug 20 1921, 
 • “Thubway Tham’s Jealouthy”, Detective Story Magazine, Sep 17 1921, 
 • “Thubway Tham’s Dithilluthionment”, Detective Story Magazine, Oct 15 1921, 
 • “Thubway Tham Goeth to the Ratheth”, Detective Story Magazine, Oct 29 1921, 
 • “Thubway Tham’s Hoodoo Roll”, Detective Story Magazine, Nov 12 1921, 
 • “Thubway Tham’s Chrithtmath”, Detective Story Magazine, December 24 1921, 
 • “Thubway Tham’s Curiothity”, Detective Story Magazine, Jan 7 1922, 
 • “Thubway Tham Reformth”, Detective Story Magazine, Feb 11 1922, 
 • “Thubway Tham Meets Mr. Clackworthy”, Detective Story Magazine, February 18 1922, 
 • “Thubway Tham, April Fool”, Detective Story Magazine, Apr 1 1922, 
 • “Thubway Tham’s Dog”, Detective Story Magazine, Jul 1 1922, 
 • “Thubway Tham’th Apprentithe”, Detective Story Magazine, Sep 30 1922, 
 • “Thubway Tham’th Honethty”, Detective Story Magazine, Oct 21 1922, 
 • “Thubway Tham’th Better Thelf”, Detective Story Magazine, Nov 25 1922, 
 • “Thubway Tham’th Chrithmath Thpirit”, Detective Story Magazine, Dec 23 1922, 
 • “Thubway Tham’th Buthinethth Thlump”, Detective Story Magazine, Jan 20 1923, 
 • “Thubway Tham’th Jury Thervithe”, Detective Story Magazine, Feb 10 1923, 
 • “Thubway Tham’th Honetht Hundred”, Detective Story Magazine, Mar 10 1923, 
 • “Thubway Tham Dons a Dinner Jacket”, Detective Story Magazine, Oct 27 1923, 
 • “Thubway Tham’th Thure Thing”, Detective Story Magazine, Nov 17 1923, 
 • “Thubway Tham Gets a Mud Pack”, Detective Story Magazine, Mar 8 1924, 
 • “Thubway Tham’th Thcoop”, Detective Story Magazine, Mar 22 1924, 
 • “Thubway Tham Consults a Doctor”, Detective Story Magazine, Jul 26 1924, 
 • “Thubway Tham’s Brother in Affliction”, Detective Story Magazine, Sep 13 1924, 
 • “Thubway Tham, Hero”, Detective Story Magazine, Nov 1 1924, 
 • “Thubway Tham’s Tough Day”, Detective Story Magazine, Nov 29 1924, 
 • “Thubway Tham’s Word of Honor”, Detective Story Magazine, Dec 27 1924, 
 • “Thubway Tham Meetth Elevated Elmer”, Detective Story Magazine, Jun 13 1925, 
 • “Thubway Tham and Simon Trapp’s Trap”, Detective Story Magazine, Jun 27 1925, 
 • “Thubway Tham’s Underground Loyalty”, Detective Story Magazine, Jul 4 1925, 
 • “Thubway Tham’s Crothword Puthle”, Detective Story Magazine, Aug 29 1925, 
 • “Thubway Tham Plays”, Detective Story Magazine, Sep 12 1925, 
 • “Thubway Tham’s Labor of Love”, Detective Story Magazine, Oct 24 1925, 
 • “Get Your Hair Cut”, Detective Story Magazine, Nov 28 1925, 
 • “Thubway Tham’s Wonderful Day”, Detective Story Magazine, 1925, 
 • “Thubway Tham and the Con Man”, Detective Story Magazine, Feb 13 1926, 
 • “Thubway Tham, Good Thamaritan”, Detective Story Magazine, Mar 27 1926, 
 • “Thubway Tham Tunes In”, Detective Story Magazine, April 10 1926, 
 • “Thubway Tham’s Red Wallet”, Detective Story Magazine, Apr 17 1926, 
 • “Thubway Tham’s Skyrocket”, Detective Story Magazine, Jul 3 1926, 
 • “Thubway Tham’s Monkey Pal”, Detective Story Magazine, Aug 7 1926, 
 • “Thubway Tham’s Pupil”, Detective Story Magazine, Oct 9 1926, 
 • “Thubway Tham’s Chrithmath Tree”, Detective Story Magazine, Dec 25 1926, 
 • “Thubway Tham Steals a Base”, Detective Story Magazine, Oct 8 1927, 
 • “Thubway Tham and the Rube”, Detective Story Magazine, Nov 12 1927, 
 • “Thubway Tham’s Puzzling Leather”, Detective Story Magazine, Nov 26 1927, 
 • “Thubway Tham, Patriot”, Detective Story Magazine, Feb 25 1928, 
 • “Thubway Tham’s Ides of March”, Detective Story Magazine, Mar 24 1928, 
 • “Thubway Tham Shakes a Star”, Detective Story Magazine, Mar 31 1928, 
 • “Thubway Tham’s Terror”, Detective Story Magazine, May 5 1928, , 
 • “Thubway Tham’s Tender Heart”, Detective Story Magazine, Jun 23 1928, 
 • “Thubway Tham’s New Thuit”, Detective Story Magazine, Jul 28 1928, 
 • “Thubway Tham’s New Thought”, Detective Story Magazine, Sep 8 1928, 
 • “Thubway Tham Meets the Crimson Clown”, Detective Story Magazine, Nov 24 1928 thru Dec 22 1928, 
 • “Thubway Tham’s Female Petht”, Detective Story Magazine, Aug 23 1930, 
 • “Thubway Tham Loveth Dogth”, Detective Story Magazine, Sep 27 1930, 
 • “Thubway Tham—Kidnaper”, Detective Story Magazine, Nov 22 1930, 
 • “Thubway Tham on the Air”, Detective Story Magazine, Dec 6 1930, 
 • “Thubway Tham’s Ignoble Patht”, Detective Story Magazine, Dec 13 1930, 
 • “Thubway Tham—Framed”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, May 9 1931, 
 • “Thubway Tham’s Honethty”, Best Detective Magazine, Aug 1932, 
 • “Thubway Tham Back Again”, Street & Smith’s Detective Story Magazine. Nov 25 1933, 
 • “Thubway Tham and Nira”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Dec 10 1933, 
 • “Thubway Tham Theeth the Fair”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Dec 25 1933, 
 • “Thubway Tham—Gangthter”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Jan 10 1934, 
 • “Thubway Tham at the Danthe”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Jan 25 1934, 
 • “Thubway Tham—Thethpian”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Feb 10 1934, 
 • “Thubway Tham’th Glad Ragth”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Feb 25 1934, 
 • “Thubway Tham Meets a Racket”, Detective Fiction Weekly, May 29 1937, 
 • “Thubway Tham’th Thitdown Thtrike”, Detective Fiction Weekly, Sep 11 1937, 
 • “The Return of Thubway Tham”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Oct 1937, 
 • “Thubway Tham’s Jewelry Haul”, Clues, October 1937, 
 • “Thubway Tham — Model”, Clues, November 1937, 
 • “Thubway Tham’s Hot Wallet”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Nov 1937, 
 • “Thubway Tham Buys Buttons”, Clues, December 1937, 
 • “Thubway Tham—Vox Pop”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Dec 1937, 
 • “Thubway Tham’s Old Coin”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Jan 1938, 
 • “Thubway Tham’s Own Wallet”, Clues, January 1938, 
 • “Thubway Tham Goes Highbrow”, Clues, February 1938, 
 • “Thubway Tham to the Rescue”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, February 1938, 
 • “Thubway Tham, and the Stars”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, Mar 1938, 
 • “Why Tham Never Reformed”, Clues, March 1938, 
 • “Thubway Tham’s Thothial Thecurity”, Street & Smith’s Detective Story Magazine May 1938, 
 • “Thubway Tham, Thivilian”, Ellery Queen Mystery Magazine, March 1944,  (reprint)
 • “Thubway Tham’s Deed of Mercy”, Black Book Detective, September 1948, 
 • “Thubway Tham’s Perfect Day”, Black Book Detective, Nov 1948, 
 • “Thubway Tham Begins the Year”, Black Book Detective, Jan 1949, 
 • “Thubway Tham’s Quiz Program”, Black Book Detective, March 1949, 
 • “Thubway Tham’s Raffle Ticket”, Black Book Detective, May 1949, 
 • “Thubway Tham’s Better Thelf”, Black Book Detective, Sum 1949, 
 • “Thubway Tham’s Couthin”, Black Book Detective, Fall 1949, 
 • “Thubway Tham’s Funny Money”, Black Book Detective, Win 1950, 
 • “Thubway Tham’s Veiled Lady”, Black Book Detective, Spr 1950, 
 • “Thubway Tham, Eye Witness”, Black Book Detective, Sum 1950, 
 • “Thubway Tham Ith Raided”, Black Book Detective Fall 1950, 
 • “Thubway Tham’s Crisis”, Black Book Detective, Win 1951, 
 • “Thubway Tham’s Nithe Old Lady”, Black Book Detective, Win 1952, 
 • “Thubway Tham Returns”, The Saint Detective Magazine, January 1959, 
 • “Thubway Tham’s Double Play”, Mike Shayne Mystery Magazine, February 1959, 
 • “Thubway Tham’s Bomb Scare”, The Saint Detective Magazine, January 1960, 
READ  Czyje to oczy? Zorro Disney

The Thunderbolt – 

The Thunderbolt nosi strój w kolorze błękitnym z błyskawicą na piersi. 

 • “Master and Man”, Detective Story Magazine, May 4 1920, 
 • “The Kidnapped Midas”, Detective Story Magazine, June 29 1920, 
 • “The Big Six”, Detective Story Magazine, September 7 1920, 
 • “The Thunderbolt Collects”, Detective Story Magazine, December 11 1920, 
 • “The Thunderbolt’s Jest”, Detective Story Magazine, June 4 1921, 
 • “The Thunderbolt’s Engagement”, Detective Story Magazine, July 30 1921, 

The Whirlwind – 

The Whirlwind nosi strój w kolorze białym z czerwoną gwiazdą na piersi.

 • “Alias the Whirlwind”, Thrilling Adventures, December 1933, 
 • “The Whirlwind’s Revenge”, Thrilling Adventures, February 1934, 
 • “The Whirlwind’s Red Trail”, Thrilling Adventures, April 1934, 
 • “The Whirlwind’s Rage”, Thrilling Adventures, July 1934, 
 • “The Whirlwind’s Ready Blade”, Thrilling Adventures, September 1934, 
 • “The Whirlwind’s Frenzy”, Thrilling Adventures, November 1934, 
 • “The Whirlwind’s Private War”, Thrilling Adventures, January 1935, 

Zorro – 

Obecnie można kupić zbiór wszystkich opowiadań twórcy Zorro w 6-tomowej kolekcji wydawnictwa Bold Adventure.

 • The Curse of Capistrano – 9 sierpnia 1919 – 6 września 1919. W całości opublikowany przez wydawnictwo Grosset & Dunlap w 1919, i ponownie pod tytułem The Mark of Zorro w 1924 przez tego samego wydawcę. Polski przekład z 1997 roku nosił tytuł Zorro i opublikowany został przez wydawnictwo Siedmioróg w tłumaczeniu Jana Jackowicza.
 • The Further Adventures of Zorro – Argosy, 1922 (6 części)
 • Zorro Rides Again – Argosy, 1931 (4 części)
 • Zorro Saves A Friend – Argosy, 1932
 • Zorro Hunts A Jackal – Argosy, 1933 (tytuł alternatywny: Zorro Hunts by Night)
 • Zorro Deals With Treason – Argosy, 1934
 • Mysterious Don – Argosy Weekly, 1935 (dwie części)
 • Zorro Hunts By Night – Cavalier Classics, 1940 (tytuł alternatywny: Zorro Hunts a Jackal)
 • The Sign of Zorro – Argosy, 1941 (5 części)
 • Zorro Draws a Blade – West Magazine, 1944
 • Zorro Upsets a Plot – West Magazine, 1944
 • Zorro Strikes Again – West Magazine, 1944
 • Zorro Saves a Herd – West Magazine, 1945
 • Zorro Runs the Gauntlet – West Magazine, 1945
 • Zorro Fights a Duel – West Magazine, 1945
 • Zorro Opens a Cage – West Magazine, 1945
 • Zorro Prevents a War – West Magazine, 1945
 • Zorro Fights a Friend – West Magazine, 1945
 • Zorro’s Hour of Peril – West Magazine, 1945
 • Zorro Lays a Ghost – West Magazine, 1945
 • Zorro Frees Some Slaves – West Magazine, 1946
 • Zorro’s Double Danger – West Magazine, 1946
 • Zorro’s Masquerade – West Magazine, 1946
 • Zorro Stops a Panic – West Magazine, 1946
 • Zorro’s Twin Perils – West Magazine, 1946
 • Zorro Plucks a Pigeon – West Magazine, 1946
 • Zorro Rides at Dawn – West Magazine, 1946
 • Zorro Takes the Bait – West Magazine, 1946
 • Zorro Raids a Caravan – West Magazine, 1946
 • Zorro’s Moment of Fear – West Magazine, 1947
 • Zorro Saves His Honor – West Magazine, 1947
 • Zorro and the Pirate – West Magazine, 1947
 • Zorro Beats the Drum – West Magazine, 1947
 • Zorro’s Strange Duel – West Magazine, 1947
 • A Task for Zorro – West Magazine, 1947
 • Zorro’s Masked Menace – West Magazine, 1947
 • Zorro Aids an Invalid – West Magazine, 1947
 • Zorro Saves an American – West Magazine, 1947
 • Zorro Meets a Rogue – West Magazine, 1947
 • Zorro Races with Death – West Magazine, 1947
 • Zorro Fights for Peace – West Magazine, 1947
 • Zorro Starts the New Year – West Magazine, 1948
 • Zorro Serenades a Siren – West Magazine, 1948
 • Zorro Meets a Wizard – West Magazine, 1948
 • Zorro Fights with Fire – West Magazine, 1948
 • Gold for a Tyrant – West Magazine, 1948
 • The Hide Hunter – West Magazine, 1948
 • Zorro Shears Some Wolves – West Magazine, 1948
 • The Face Behind the Mask – West Magazine, 1948
 • Hangnoose Reward – West Magazine, 1949
 • Zorro’s Hostile Friends – West Magazine, 1949
 • Zorro’s Hot Tortillas – West Magazine, 1949
 • An Ambush for Zorro – West Magazine, 1949
 • Zorro Gives Evidence – West Magazine, 1949
 • Rancho Marauders – West Magazine, 1950
 • Zorro’s Stolen Stee – West Magazine, 1950
 • Zorro Curbs a Riot – West Magazine, 1950
 • The Three Stage Peons – West Magazine, 1950
 • Zorro Nabs a Cutthroat – West Magazine, 1951
 • Zorro Gathers Taxes – West Magazine, 1951
 • Zorro’s Fight for Life – West Magazine, 1951
 • Zorro Rides the Trail! – Max Brand’s Western Magazine, 1954
 • The Mask of Zorro – Short Stories for Men, 1959

Inne książki i opowiadania – 

 • McCulley’s “Land of Lost Hope” was cover-featured on the May 1908 issue of The Argosy
 • McCulley’s “King of Chaos” was the cover story for the June 1912 issue of The Argosy
 • McCulley’s “Daughter of the Sun” was ized in The Argosy in 1918
 • McCulley’s “Road to Jeopardy” was the cover story for the February 1934 issue of Black Book Detective.
 • Captain Fly-by-Night, All-Story Weekly, May 27 – June 24, 1916  
 • “Advertised in Advanced”, West Magazine, April 5 1926, 
 • Alias Madame Madcap, Detective Story Magazine, Sept – Oct 1919
 • “Another Man’s Boots”, Top-Notch, May 1 1923, 
 • The Answering Flame, Western Story Magazine, October 30 1926, 
 • “Apache Ed”, Western Adventures, November 1930, 
 • At Bay on the Limited, Railroad Man’s Magazine, January, February, March, April, May 1909,  
 • “At the Pit’s Edge”, Western Story Magazine, July 14 1928, 
 • “At Sea in Seattle”, Top-Notch, October 1 1915, 
 • “At the Sign of the Death’s Head”, Clues, October, November 1931,  
 • “Avengers Three”, Western Story Magazine, December 5 1925, 
 • The Avenging Twins, Hutchinson and Co, 1926, novel, reprints first 3 Avenging Twins stories
 • “Baby Beef”, Western Story Magazine, July 7 1928, 
 • “The Backsliding of Maroso”, Fighting Romances from the West and East, July 1926, 
 • “Bad Man’s Bluff”, Western Story Magazine, September 30 1922, 
 • “The Bar Z Coward”, Far West Illustrated, November 1928, 
 • “Beast of Batu”, Thrilling Adventures, August 1939, 
 • “Bedded Cattle”, Western Story Magazine, August 18 1928, 
 • “Behind Closed Doors”, Clues, April #1 1929, 
 • “The Bigwig Bandit”, Western Story Magazine, November 24 1928, 
 • “Black Grandee”, Argosy Weekly, December 31 1938, January 7, January 14, January 21 1939,  
 • “The Black Jarl”, Argosy All-Story Weekly, December. 1, December. 8, December.15 1923.  
 • “The Blazing Hill”, Far West Illustrated, March 1928, 
 • “Blind Trail”, Argosy Weekly, March 5 1932, 
 • “Blister City Sawbones”, Street & Smith’s Western Story, October 1948, 
 • “The Blood Mill”, Clues, October #1 1930, 
 • Blood Oasis, Ace-High Magazine, April #1 1931, 
 • “Blurred Heroism”, Western Story Magazine, May 13 1922, 
 • “Boomerang!”, Ace-High Magazine, March #2 1933, 
 • Border Gunmen, Ace-High Magazine, July #1 1929, 
 • Border Guns, Popular Western, February 1935, 
 • The Brand of Silence (under pseudonym “Harrington Strong”),
 • “Bricks and Beans”, All-Story Weekly, March 24 1917, 
 • The Broken Dollar, Far West Illustrated, January 1927, 
 • “Broom of God”, Ace-High Magazine November #1 1931, 
 • “Brother’s Keeper”, Exciting Western, April 1945, 
 • Brush Poppers, Thrilling Western, September 1945, 
 • “The Brute and the Beauty”, Far West Stories, March 1929, 
 • The Brute-Breaker, All-Story Weekly, August 10 1918, 
 • “Buckskin Blights His Boss”, Far West Stories, April 1929, 
 • “Buckskin Santa Claus”, Texas Rangers, January 1948, 
 • The Bunk House Brute, Western Story Magazine, January 17 1931, 
 • The Bunk House Pest, Western Story Magazine, January 7 1928, 
 • “Burning Feet”, Western Story Magazine, March 3 1928, 
 • “Bush Pilot’s Happy New Year”, Sky Fighters, Win 1949, 
 • “Butts First”, Western Story Magazine, February 26 1921, 
 • The Cactus Fool (with William D. Hoffman), Western Story Magazine, December 18 1920, 
 • “Calf Love”, Thrilling Ranch Stories, October 1945, 
 • The Call to Peace, Top-Notch, September 10 1914, 
 • Canyon of the Lost, Thrilling Adventures, November 1933, 
 • “The Capture of Bad Man Simms”, The All-Story Magazine, November 1907, 
 • “Chaparral Pilot”, The Rio Kid Western, June 1948, 
 • “Chaps Make the Chap”, Western Story Magazine, January 19 1929, 
 • “Christmas at Broken Wheel”, Thrilling Western, January 1947, 
 • “Christmas Climax”, Triple Western, February 1949, 
 • “Christmas Eve Detail”, Detective Novel Magazine, January 1948, 
 • “A Christmas Go-Between”, Western Story Magazine, December 25 1920, 
 • “Christmas Tree Detail”, Giant Western, February 1949, 
 • “Citizen Scout”, Big Chief Western, February 1941, 
 • “The Clean Gun”, Clues June #2 1929, 
 • Code of the Woods, Western Story Magazine, March 19, March 26, April 2, April 9 1921,  
 • The Colt Cavalier, The Golden West Magazine, April 1937, 
 • “Common Kid Gloves”, Argosy All-Story Weekly, October 7 1922, 
 • Cowboy Avengement, Western Story Magazine, August 6 1921, 
 • “Crimson Hands”, Clues October #1 1929, 
 • Crimson Sieta, Thrilling Western, January 1948, 
 • Daughter of the Sun, The Argosy May 4 1918,  
 • “Death De Luxe”, Clues December 1931, 
 • “Death Ends the Year”, Black Book Detective, February 1948, 
 • “Death Plays Santa Claus”, Popular Detective, December 1945, 
 • “Death Rides the Night Stage”, Clues February #2 1930, 
 • “Death Starts the New Year”, Thrilling Detective, February 1947, 
 • “Death’s Curtain Call”, Black Book Detective Magazine, March 1934, 
 • “Demons of Disaster”, The Masked Rider Western Magazine, March 1946, 
 • Dented in Denver, ‘Top-Notch, November 20 1914, 
 • The Devil’s Doubloons, Argosy Weekly, March 16, March 23, March 30, April 6 1940,  
 • Devil’s Portage, Western Story Magazine, April 24 1926, 
 • “Diamonds and Dough”, Clues, September 1931, 
 • Don Peon, Argosy Weekly, August 29 1936,  
 • Don Renegade, Argosy Weekly, November 11, November 18, November 25, December 2 1939,  
 • Doomed by Post, The Argosy, June 1907,  
 • Double Death Takes the Air, Three Star Stories September #1 1929, 
 • The Double Spot, Ace-High Novels Monthly, October 1932, 
 • “Double-Crosser”, Smashing Detective Stories, September 1951, 
 • Drawn Fangs, Western Story Magazine, October 8 1927, 
 • Duel in the Arena, Rodeo Romances, April 1947, 
 • “Dugan Gets His Letter”, Popular Football, Win 1942, 
 • “Elusive Don Bufon”, The Argosy, August 30 1919, 
 • The Emperor’s Strategy, Blue Book, November 1911, 
 • “Empty Bunkhouse”, Thrilling Western, November 1942, 
 • “Fancy Chaps”, Ace-High Magazine December #2 1925, 
 • “Fate Rides the Cyclone”, Pursuit Detective Story Magazine, January 1955, 
 • “A Favor for Li Chin”, Thrilling Adventures, September 1940, 
 • “Fightin’ Fools”, Street & Smith’s Western Story, March 1949, 
 • Flaming Hardware, Ace-High Magazine January #2 1931,  
 • The Flaming Stallion, Ace-High Magazine January #1, January #2, February #2 1932,  
 • The Foaming Barrier, Western Story Magazine, March 20, April 5 1920,  
 • Force Inscrutable, Top-Notch, March 1, March 15 1913,  
 • Four Men to Get!, Ace-High Magazine November #2, December #1, December #2 1932, January #1, January #2 1933,  
 • Free Grass Means Gunfighters With Guts!, Western Novel and Short Stories, November 1942, novel
 • “Free to Steal”, Street & Smith’s Detective Story Magazine, May 30 1931, 
 • “Full Reward”, Cowboy Stories, September 1926, 
 • “Fumblefist Plays the Game”, Exciting Sports, Win 1945, 
 • “The Gentle Stranger”, Western Story Magazine, November 25 1920, 
 • The Ghost of Danny Frayne, Exciting Sports, Win 1944, 
 • The Ghost Town, Ace-High Magazine March #1 1926, 
 • The Girl in the Jail, Western Short Stories, June 1955, 
 • The Gleeful Gunman, Detective Fiction Weekly, September 12 1936, 
 • Glorious Enemies, Western Story Magazine, March 10 1923, 
 • Gopher Doane Pays His Debts, The Rio Kid, Western January 1946, 
 • The Gorgeous Idiot, Western Story Magazine, September 3 1921, 
 • The Greatest Claim, Ace-High Magazine February #1 1926, 
 • The Green Glove, Blue Book, June 1910, 
 • The Green Sombrero, Western Story Magazine, February 18 1928, 
 • The Grim Pursuit, Five-Novels Monthly, February 1933, 
 • The Grin of Death, Ace-High Magazine February #2 1926, 
 • Gun Brothers, Ace-High Magazine April #2 1930, 
 • Gun Debts, Ace-High Magazine December #2 1929, 
 • Gun-Fight Gold, Popular Western, September 1935, 
 • Gunslingin’ Galligan, Thrilling Adventures, January 1941, 
 • Gunsmoke’s Happy New Year, Thrilling Western, February 1948, 
 • Hands Down, Western Story Magazine, June 9 1928, 
 • Hard-up Hayes and His Pearl-handled Gun, Western Story Magazine, November 10 1923, 
 • Hell-Town Roundup, Red Seal Western, August 1935, 
 • Hell’s Doorstep, Thrilling Western, September 1934, 
 • Holsters Tied Down, Western Story Magazine, August 29, September 5, September 12 1925,  
 • Hostage of Honor, Big Chief Western, December 1940, 
 • The House of His Friend, Clues July #1 1928, 
 • Hunted Man, Texas Rangers, April 1948, 
 • “Hurricane” Hale, Western Story Magazine, December 17 1921, 
 • In Her Fathers Boots, Thrilling Ranch Stories, December 1942, 
 • In the Candelaria Reserve (with William D. Hoffman), Western Story Magazine, April 23 1921, 
 • Injun Hate, The Masked Rider Western Magazine, August 1948, 
 • Is a Bad Man Ever Human?, Fighting Romances from the West and East, May 1926, 
 • It Happened to Hicks, Blue Book, June 1909, 
 • Jazzy James, Clues May #1 1929, 
 • John Standon of Texas, Western Story Magazine, October 7, October 14, October 21, October 28, 1920,  
 • The Jungle Trail, All-Story Weekly, February 3 1917,  
 • Killer’s Canon, The Masked Rider Western Magazine, April 1934, 
 • Killers’ Haven, Western Story Magazine, May 15 1926, 
 • The King of Cactusville, Western Story Magazine, August 4, August 11, August 18, August 25 1923,  
 • King of Chaos, The Argosy, June 1912, “complete novel”
 • The Lagoon of Monsters, Thrilling Adventures, December 1934, novel
 • The Lame Fox, Clues, January 1933, 
 • Land of Lost Hope, Argosy, May 1908,  
 • The Languid Love of Lucien, Breezy Stories, May 1920, 
 • The Last Man, Western Story Magazine, August 4 1928, 
 • The Last Thirty Minutes, All-Story Cavalier Weekly, December 12 1914, 
 • Learning from Lizzie, The Cavalier, October 5 1912, 
 • The Light that Shone and Disappeared, Railroad Man’s Magazine, May 1908, 
 • Lights of Lucky Loon, The Cavalier, March 21 1914, 
 • Love and Scrappy Scraggs, The All-Story Magazine, October 1907, 
 • Love in Emerald Valley, Thrilling Ranch Stories, August 1944, 
 • Love Mesa, Ranch Romances December #3 1932, 
 • The Love of Liselle, Five-Novels Monthly, January 1929, 
 • Love Throws a Long Loop, Real Western Romances, March 1951, 
 • Lovers’ Arroyo, Thrilling Ranch Stories, March 1934, 
 • Madcap of the Broke Wheel, Golden West Romances, Fall 1950, 
 • The Man Who Changed Rooms, Clues February #2 1929, 
 • The Man Who Rode Alone, Far West Illustrated, December 1927, 
 • Marshal of Tadpole Gulch, Range Riders Western, September 1948, 
 • The Masked Trailer, Western Story Magazine, May 21 1927, 
 • A Matter of Reputation, The All-Story Magazine, March 1909, 
 • Men with Wounds, The Rio Kid Western, Spr 1945, 
 • Merry Christmas, Ranger!, Texas Rangers, December 1945, 
 • Murder Ahead!, Clues March #2 1931, 
 • Murder at the Ringside, Clues, April 1932, 
 • Murder Stalks the Park, Popular Detective, October 1940, 
 • Murder Trap, Thrilling Detective, October 1934, 
 • Murder Under Guard, Detective Novels Magazine, February 1940, 
 • The Nervous Prince, Argosy Weekly, June 11 1932, 
 • New Boots, Argosy All-Story Weekly, November 6 1926, 
 • New Year in the Saddle, Rodeo Romances, February 1949, 
 • New Year’s at Coyote Creek, Texas Rangers, February 1947, 
 • New Year’s at Rock Siding, The Masked Rider Western Magazine, February 1948, 
 • New Year’s Deadline, Range Riders Western, January 1947, 
 • New Year’s Decision, Exciting Western, January 1949, 
 • New Year’s Pardon, Popular Detective, March 1948, 
 • New Year’s Stranger, Thrilling Ranch Stories, January 1949, 
 • New Year’s Trap, G-Men Detective, February 1946, 
 • The Nighthawk Who Hated Texicans, Western Short Stories, March 1943, 
 • Nita of the Painted Sands, Romantic Range, April 1944, 
 • Noo of the Forest, Street & Smith’s Western Story Magazine, February 1 1936, 
 • Old Sidewinder Plays Samaritan, Western Story Magazine, March 15 1924, 
 • The One-Way Trail, Far West Stories, May, June, July 1929,  
 • Outlaw Pals, Ace-High Magazine April #2 1933, 
 • Outlaw’s Christmas, Popular Western, December 1948, 
 • Overdue for Death, Ace-High Magazine March #1 1932, 
 • Peanut Pete, Clues, May 1932, 
 • Peanut Pete Leaves a Trail, Clues, June 1932, 
 • Peanut Pete’s Change of Diet, Clues, December 1932, 
 • Pennington’s Choice, The Cavalier, May 9 1914, 
 • Pestilence Isle, Thrilling Adventures, July 1942, 
 • Phantom Portage, Five-Novels Monthly, June 1933, 
 • Pilgrim on the Prod, Exciting Western, March 1950, 
 • Pinch Hitter, Popular Football, Win 1941, 
 • Plotters of Gopher Gulch, Western Story Magazine, November 12 1927, 
 • Poison for Bad Men, Western Story Magazine, July 31 1926, 
 • Posse for Two, Thrilling Western, January 1945, 
 • Pounding Hoofs and Hearts, Western Rodeo Romances, Win 1951, 
 • Prairie Sawbones, Range Riders Western, November 1947, 
 • Puma Jake Keeps a Promise, Street & Smith’s Western Story, October 4 1941, 
 • Puma Joe Starts a New Year, Popular Western, January 1946, 
 • The Purple Palm, High Spot Magazine, October, November, December 1930,  
 • Ragtag Rodeo Queen, Rodeo Romances, Win 1944, 
 • Rancho Marauders, West, January 1950, 
 • The Range Pest, Far West Illustrated, July 1928, 
 • Rangeland Racketeers, Ace-High Magazine September #1, September #2, October #1, October #2 1931,  
 • Ranger Out of Bounds, Texas Rangers, August 1945,  
 • Ranger Santa Claus, Texas Rangers, December 1947, 
 • Ranger’s Happy New Year, Texas Rangers, January 1949, 
 • A Reason for Wrath, Cowboy Stories, July 1926, 
 • The Red Finger of Dawn, Western Story Magazine, May 3 1924, 
 • Red Ranger, Far West Illustrated, May 1927, 
 • Reflected in the Mirage (with William D. Hoffman), Western Story Magazine, April 30 1921, 
 • Refuge That Failed, Ace-High Magazine May #1 1926, 
 • Replacement Rider, Rodeo Romances, October 1948, 
 • “Ride ’Em Cowboy!”, Western Story Magazine, August 2 1924, 
 • Ride North!, Western Story Magazine, June 16 1928, 
 • Rider from the Pampas, Rodeo Romances, December 1949, 
 • Ridin’ into Trouble, The Rio Kid Western, April 1947, 
 • The Rio Grande Wolf, Ace-High Magazine October #2 1924, 
 • Rodeo Road to Happiness, Rodeo Romances, April 1948, 
 • Rogue of the Highway, Top-Notch, October 1 1932,  
 • Saddle Mates, Western Story Magazine, January 12 1924, 
 • Saddle Tramp, Thrilling Western, July 1944, 
 • Safety First, Top-Notch, January 15 1915, 
 • “Safety-First” Murder, The Storyteller, May 1937, 
 • Sanded in San Diego, Top-Notch, July 30 1914, 
 • Santa Claus Precinct, Mystery Book Magazine, Win 1950, 
 • Santa in the Saddle, The Masked Rider Western Magazine, December 1948, 
 • Santa Rides a Burro, Texas Rangers, December 1948, 
 • Santa Thumbs a Ride, Popular Detective, January 1948, 
 • Satan’s Caballero, Western Adventures, October 1942, 
 • Satan’s Grubstake, Thrilling Western, March 1948, 
 • The Scarlet Scourge, Chelsea House, 1925, novel 
 • Scorpion Country, The Rio Kid Western, October 1948, 
 • The Sealed House, Clues, July, August 1931,  
 • Senor Devil-May-Care, Argosy Weekly, September 21, September 28, October 5 1940,  
 • Senor Vulture, Argosy Weekly, June 26 1937,  
 • Senorita Whirlwind, Thrilling Ranch Stories, April 1946, 
 • Settled Claims (with William D. Hoffman), Western Story Magazine, December 11 1920, 
 • Sheriffing for a Season, Street & Smith’s Western Story Magazine, January 5 1935, 
 • Shootin’ Fools, Ace-High Magazine February #1 1930, 
 • Shootin’ Mad, Western Story Magazine, January 8 1927, 
 • The Shrouded House Murder, Clues August #1, August #2, September #1, September #2 1930,  
 • Singing Steve Comes Home, The Masked Rider Western Magazine, January 1942,  
 • Siskiyou, The Cavalier, December 27 1913, 
 • Six-guns and Soap, Western Story Magazine, August 11 1928, 
 • Slaves of the Desert Cup, Western Story Magazine, June 14 1924, 
 • Smoke Against the Sky, Western Story Magazine, January 20 1920, 
 • Snatch Thief, The Phantom Detective, July 1948, 
 • Sneaky Pete’s Christmas Eve, G-Men Detective, January 1948, 
 • A Snow-bound Yuletide, Western Story Magazine, December 24 1927, 
 • Snowshoe Santa Claus, The Masked Rider Western Magazine, December 1947, 
 • Sod House Santa Claus, Exciting Western, December 1945, 
 • Sons of Satan’s Valley, Thrilling Western, September 1943, 
 • South of the Pass, Western Story Magazine, May 28, June 4, June 11 1921,  
 • The Spark of Manhood, The All-Story Magazine, October 1910, 
 • Stagecoach Yuletide, The Rio Kid Western, February 1948, 
 • The Strong-box Trap, Western Story Magazine, October 14 1922, 
 • Swiftgun Sam, Far West Illustrated, January 1928, 
 • Tainted Caballero, Argosy Weekly, March 5, March 12 1938,  
 • Taming an Outlaw, Street & Smith’s Western Story Magazine, September 17 1932, 
 • Tapes and Trails, Western Story Magazine, November 29 1930, 
 • A Texan Rides The Trouble Trail, Thrilling Western, May 1943, 
 • Through the Mill, Top-Notch, June 1 1911, 
 • A Tiny Tamer of Men, Western Story Magazine, October 29 1921, 
 • To the Satisfaction of Sheriff Tom (with William D. Hoffman), Western Story Magazine, May 7 1921, 
 • Touchdown in the Fog, Exciting Football, Win 1945, 
 • The Tower of Masks, Five-Novels Monthly, April 1933, 
 • The Town Tamer, Western Story Magazine, September 15 1928, 
 • Trading Post Christmas, Thrilling Western, December 1948, 
 • The Trail Boss, Thrilling Western, May 1939, 
 • Trail to Heart’s Desire, Thrilling Ranch Stories, Sum 1950, 
 • The Trail to Revenge, Western Story Magazine, April 28 1928, 
 • Trailed by Two, Thrilling Adventures, August 1938, 
 • “Tramps’ Christmas Eve”, Thrilling Detective, December 1948, 
 • Treasure Trek, Street & Smith’s Western Story Magazine, November 23 1935, 
 • “Trick of the Fox”, Short Stories, May 10 1926, 
 • Tricky Hardware, Western Story Magazine, January 12 1929, 
 • “The Trouble Brothers’ Quick Deal”, High Spot Magazine, August 1930, 
 • The Trouble Dodger, Western Story Magazine, October 27 1928, 
 • The Trouble Man, Western Story Magazine, April 23 1927, 
 • “Tumble-Down’s Top Hand”, Street & Smith’s Western Story Magazine, June 18 1937, 
 • Two Softies in Sunland, Western Story Magazine, May 5 1923, 
 • “Two-Gun Trail”, Thrilling Western, February 1935, 
 • The Unbranded 30, Western Story Magazine, October 10 1925, 
 • “Under the Rodeo Lash”, Rodeo Romances, August 1948, 
 • “Undercover Santa Claus”, Exciting Western, January 1948, 
 • Very Bad Bad-Men, Far West Illustrated, June 1928, 
 • “The Victory of Nokes”, Railroad Man’s Magazine, October 1907, 
 • The Village of Wanted Men, Western Story Magazine, August 8 1925, 
 • Violence Valley, Western Story Magazine, March 10 1928, 
 • The Voice from the Rocks, Far West Stories, February 1929, 
 • Waste-land Riders, Street & Smith’s Western Story Magazine, April 13 1935, 
 • “Way Station to Hell”, Famous Western, June 1951, 
 • Wench Caravan, Argosy Weekly, December 26 1936,  
 • “Whelp of the Fox”, Thrilling Western, August 1939, 
 • When the World Stood Still, The All-Story Magazine, August, September, October, November, December 1909,  
 • “Where the Trail Forks”, Exciting Western, March 1942, 
 • A White Man’s Chance, Railroad Man’s Magazine, June, July, August, September, October 1918,  
 • “White Mask and Black Heart”, Western Story Magazine, July 28 1928, 
 • Who Dies Next?, Ace-High Magazine, October #3 1931, 
 • “Wild Jim’s Girl”, Thrilling Ranch Stories, February 1945, 
 • Wild Norene, All-Story Cavalier Weekly, July 11 1914, 
 • “Wild William Wilts”, Western Story Magazine, January 5 1929, 
 • “Wild Wolf of Wyoming”, Western Story Magazine, December 15 1928, 
 • With Guns Aflame, Ace-High Magazine June #1 1929, 
 • “Woes Bowl”, Exciting Sports, Fall 1942, 
 • “Wolf Claws and Santa Claus”, Western Story Magazine, December 22 1928, 
 • Yakima Copeland – Coward, Western Story Magazine, December 6 1924, 
 • “You’re Dead!”, Clues, June 1931, 
READ  Szpada Zorro, broń Zorro - Kroniki Zorro

bohaterem czy antybohaterem? Nieznane fakty o Johnstonie McCulleyu, twórcy Zorro

Twórca Zorro w prawdziwym życiu sam onegdaj zachował się jak prawdziwy bohater, ratując w wypadku samochodowym kilka osób.

Jednak McCulley oprócz bohaterskiego epizodu, miał też nieznaną, ciemną stronę. Zanim zyskał sławę poczytnego autora, został w roku 1909 skazany za uprawianie seksu z piętnastoletnią dziewczyną. Miał wówczas 25 lat. Oprócz tego jego żona oskarżyła go o pobicie oraz zdradę.

Guy Williams i Johnston McCulley przy pracy
Guy Williams i przy pracy

śmierć

zmarł 23 listopada 1958 roku w wieku 75 lat w Los Angeles. Nie wiadomo dokładnie, co było przyczyną jego śmierci, chociaż New York Times puścił plotkę, że przeszedł w ostatnim czasie serię operacji.

Został pochowany w Forest Lawn Memorial Park w Glendale w Los w Kalifornii.

Telefurniej To Tell the Truth


PANEL: Polly Bergen, Dick Clark, Kitty Carlisle, Hy Gardner

UCZESTNIK NR 1: Joseph P. McAvoy (dyrektor generalny Grand Central Terminal)
UCZESTNIK NR 2: Margaret O’Neill (towarzyszka podróży Miss America)
UCZESTNIK NR 3: Johnston McCulley (twórca „Zorro”)

Author

 • kasiaeliza

  Mama dwójki Zorrątek. Trenuję jujitsu japońskie i kiedyś miałam krótką przygodę z kendo. Lubię RPGi, planszówki, geografię, historię, piłkę nożną i książki. Nie wróć, książki to kocham. 🙂 ----------------------------------- Mother of two Zorro cubs. I train Japanese jujitsu and once had a short adventure with kendo. I like RPGs, board games, geography, history, soccer and books. Wait, come back, I love books. 🙂

No tags for this post.

Related posts

kasiaeliza

Mama dwójki Zorrątek. Trenuję jujitsu japońskie i kiedyś miałam krótką przygodę z kendo. Lubię RPGi, planszówki, geografię, historię, piłkę nożną i książki. Nie wróć, książki to kocham. :) ----------------------------------- Mother of two Zorro cubs. I train Japanese jujitsu and once had a short adventure with kendo. I like RPGs, board games, geography, history, soccer and books. Wait, come back, I love books. :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

mahjong

slot gacor hari ini

situs judi bola

bonus new member

spaceman

slot deposit qris

slot gates of olympus

https://sanjeevanimultispecialityhospitalpune.com/

garansi kekalahan

starlight princess slot

slot bet 100 perak

slot gacor

https://ceriabetgacor.com/

https://ceriabetonline.com/

slot bet 200

situs slot bet 200

https://mayanorion.com/wp-content/slot-demo/